Imponująca sprawność 98-latki

Ambasadorką akcji jest 98-letnia pani Helena Ambasadorką akcji jest 98-letnia pani Helena, fot. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Nie łam się, ćwicz z babcią Helenką - to hasło kampanii informacyjnej, z którą Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie rusza w powiat bielski. Ambasadorką akcji jest 98-letnia pani Helena.

- Dzięki wsparciu powiatu bielskiego wydaliśmy książeczkę pod tym samym tytułem, która zawiera zestaw prostych ćwiczeń dla osób starszych. Chcemy dotrzeć do tych mieszkańców, którzy nie są w stanie z różnych powodów wyjść z domu, a chcą poprawić swoją kondycję i tym samym jakość życia – mówi dyrektor bielskiego PCPR Katarzyna Olszyna.

Autorką ćwiczeń z wykorzystaniem poduszki sensorycznej i krzesła jest fizjoterapeutka dr hab. prof. Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach Izabela Zając-Gawlak, pełnomocniczka rektora ds. Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Ambasadorką akcji natomiast jej babcia – Helena Rejmańska. 98-latka wykonuje ćwiczenia codziennie w domu i jak mówi - jest szczęśliwa, bo nie potrzebuje pomocy z zewnątrz przy zwykłych czynnościach. W książeczce są jej zdjęcia z opisem kolejnych ćwiczeń.

- Od 25 lat pracuję z osobami starszymi. Chodziło o zapobieganie upadkom i zapewnienie odpowiedniego komfortu życia. Wystarczy ćwiczyć 15 minut dziennie, każdy może wybrać sobie porę dnia, kiedy czuje się najlepiej – mówi Izabela Zając-Gawlak.

Prezentacja publikacji odbyła się na konferencji Zdrowie w równowadze fizycznej, psychicznej i społecznej, na którą bielski PCPR zaprosił przedstawicieli gminnych ośrodków pomocy społecznej, domów pomocy społecznej i ośrodków zdrowia z powiatu bielskiego.

- Chcemy namówić te placówki do współpracy i dystrybucji książeczek Nie łam się, ćwicz z babcią Helenką – mówi Katarzyna Olszyna.

Psychiatra Anna Szczegielniak ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach dodaje, że aktywność fizyczna według wszelkich dostępnych badań naukowych chroni przed objawami i zaburzeniami lękowymi oraz spowalnia choroby otępienne.

- Najlepsze efekty daje połączenie aktywności fizycznej z aktywnością społeczną, co oznacza, że najlepiej mieć towarzystwo, z którym będziemy spędzali czas, m.in. ćwicząc – mówi pracownica katowickiej AWF Izabela Zając-Gawlak.

źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

oprac. ek

Wykłady na temat ćwiczeń
fot. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej