Górska Odyseja na rowerach

Na zdjęciu uczestnicy akcji Górska Odyseja z transparentem promującym inicjatywę fot. Górska Odyseja

Kolejny etap akcji Górska Odyseja, promującej nieśmiecenie w górach, będzie miał swoją odsłonę w naszym regionie. 16 lipca ze Skoczowa wyruszy bowiem 160-kilometrowy rajd rowerowy, który przez Bramę Morawską i Śląsk Opolski dotrze do Nysy. Wszystko po to, aby zwrócić uwagę na problem zaśmiecania gór i lasów odpadami.

To będzie wyjątkowy etap Górskiej Odysei.
– Tym razem nie tylko wędrujemy po górach, ale przed nami także wyprawa rowerowa i kajakowa – zapowiada ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski.

W dniach 16-18 lipca Dominik Dobrowolski wraz z wolontariuszami pokona 220 km ze Skoczowa do Barda, aby zwrócić uwagę na problem zaśmiecania gór i lasów odpadami, szczególnie tymi z plastiku, które są bardzo niebezpieczne dla środowiska.

Plan 7. etapu Górskiej Odysei:
16 lipca (piątek) – 160-kilometrowy rajd rowerowy z rynku w Skoczowie przez Bramę Morawską i Śląsk Opolski do Nysy;
17 lipca (sobota) – 30-kilometrowy spływ kajakowy pod prąd Nysą Kłodzką przez Jezioro Nyskie, Jezioro Otmuchowskie i Zalew Paczkowski
18 lipca (niedziela) – 30-kilometrowa wędrówka przez Góry Złote do Barda

Organizatorzy zapraszają również na dodatkową akcję sprzątania brzegów Nysy Kłodzkiej oraz szlaków Gór Bardzkich i Złotych. Zbiórka chętnych planowana jest 18 lipca o godz. 10.00 na parkingu pod mostem w Bardzie.

Dodatkowe informacje można uzyskać u Dominika Dobrowolskiego, dzwoniąc pod nr tel. 697092978 lub kierując korespondencję na adres mailowym: dominik@cycling-recycling.eu i u Przemka Przybylskiego - tel. 519 019 041, PrPrzybylski@credit-agricole.pl.

#GórskaOdyseja to wyjątkowa akcja edukacyjno-ekologiczna. 700-kilometrowy marsz szlakami Karpat i Sudetów ma zwrócić uwagę na problem zaśmiecania gór i lasów odpadami, szczególnie tymi z plastiku. W jeden weekend w każdym miesiącu wolontariusze z całej Polski maszerują górskimi szlakami wzdłuż południowej granicy: od Ustrzyk Górnych do Świeradowa Zdrój, by sprzątać górskie i leśne szlaki.

Akcji towarzyszy plenerowa wystawa fotografii, a także cykl podcastów i webinarów. Przedsięwzięcie jest częścią kampanii edukacyjnej #MniejPlastiku, realizowanej przez bank Credit Agricole wraz ze spółką leasingową EFL. Partnerami akcji są także stowarzyszenie Program Czysta Polska oraz Lasy Państwowe.

oprac. ek

Na zdjęciu uczestnicy sprzątania Soły