
6. edycja Festiwalu Ekodzieło odbędzie się w dniach 29 września – 1 października. Jej organizatorem jest Klub Gaja. W ramach festiwalu zostanie zaprezentowana idea i projekt ogrodu japońskiego w Bielsku-Białej, a w Bystrej posadzone zostaną wiśnie japońskie - sakury.
Wydarzenie w tym roku będzie inne niż poprzednie edycje nie tylko z powodu pandemii. Inspiracją do działań festiwalowych w Bielsku-Białej i gminie Wilkowice jest kultura japońska – sztuka ogrodów, taniec Butoh, teatrzyk Kamishibai i krótka forma poetycka haiku. Głównym wydarzeniem festiwalu w Bielsku-Białej 29 września o godz. 9.00 będzie prezentacja idei założenia ogrodu japońskiego na terenie Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego. Klub Gaja przedstawi projekt ogrodu i wspólnie z zaproszonymi gośćmi posadzi klony japońskie. Ogrody japońskie są ściśle związane z naturą, której cząstką jest człowiek. Stają się przestrzenią, gdzie sztuka i przyroda współgrają ze sobą, aby wytworzyć miejsce relaksu i kontemplacji.
Prezentacji projektu ogrodu towarzyszyć będzie etiuda japońskiego tańca Butoh Drzewa wschodu w wykonaniu Krzysztofa Jerzaka - tancerza, choreografa i aikidoka. Naukę tańca Butoh pobierał m.in. u Daisuke Yoshimoto, Itto Morita, Atsushi Takenouchi, Imre Thormann, Kan Katsura. Podczas wydarzenia odbędzie się także performans Haiku – czytanie performatywne japońskiej formy poetyckiej, na które zaprasza Jacek Bożek z Klubu Gaja. Wydarzenie zakończą warsztaty budowy schronień dla trzmieli i innych owadów zapylających, które zostaną zamontowane na terenie ogrodu.
Tradycyjnie Festiwal Ekodzieło odbędzie się też w gminie Wilkowice. W Bystrej, w parku przy Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii 30 września o godz. 10.00 Klub Gaja zaprasza do wspólnego sadzenia wiśni japońskich. Drzewa odmian: Kiku-shidare, Amanogawa, Kanzan wzbogacą teren małego ogrodu japońskiego, który został tu kiedyś założony. Nietrwałość kwitnienia wiśni sprawia, że są tak cenionymi drzewami w Japonii. Symbolizują wytrwałość, świętość i czystość. Akcji towarzyszyć będzie performatywne czytanie haiku, do którego zaprasza Jacek Bożek oraz etiuda japońskiego tańca Butoh w wykonaniu Krzysztofa Jerzaka. Następnego dnia - 1 października o godz. 10.00 organizatorzy zapraszają do Gminnego Ośrodka Kultury Promyk w Bystrej na warsztaty budowy schronień dla trzmieli i pszczół samotnic. Warsztaty poprowadzą edukatorzy Klubu Gaja. W ramach festiwalu dla najmłodszych zostanie przygotowane przedstawienie papierowego teatrzyku Kamishibai, które udostępnione będzie w GOK Promyk.
- Wirus zmienia nasze postrzeganie świata. Wielu z nas zatrzymało się w pędzie życia, który nie pomagał nam w refleksji i skupieniu. Ten postój stał się wyciszeniem na siłę i sprawił, że wiele dotychczas ważnych spraw zeszło na plan dalszy. Nie zmienia to jednak wyzwań, przed jakimi stoimy w obliczu katastrofy klimatycznej, a które wiążą się z naszym konsumpcyjnym stylem życia. Mam nadzieję, że kolejna edycja Festiwalu Ekodzieło poświęcona w szczególności kulturze japońskiej, choć na chwilę przeniesie nas w świat sztuki skupionej na przeżywaniu głębokiego kontaktu z naturą – komentuje Jacek Bożek z Klubu Gaja.
W tym roku, z powodu pandemii organizatorzy zmienili terminy i program festiwalu oraz ograniczyli udział w szczególności dzieci i młodzieży, w planowanych wydarzeniach. Festiwalowi towarzyszyła także wystawa Obcy Błażeja Sobańskiego z Klubu Gaja, która prezentowana była w lipcu w Galerii Bielskiej BWA. Więcej na ten temat pod linkiem: http://galeriabielska.pl/wystawa/blazej-sobanski-obcy-1
Festwial Ekodzieło 2020 honorowym patronatem objęli prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski oraz wójt gminy Wilkowice Janusz Zemanek.
dofinasowanie: Miasto Bielsko-Biała i Gmina Wilkowice
Partnerzy: Galeria Bielska BWA, Gminny Ośrodek Kultury Promyk i Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej w Bystrej, C&A Foundation, Fundusz Partnerstwa, Clean Advantage, AQUA SA, WALA i Eko-Wtór Jakubiec
oprac. ek