Dzień Czystego Powietrza

Happening na Rynku w Dniu Czystego Powietrza - dzieci z banerem fot. Fundacja Ekologiczna Arka

Ustanowiony przez Fundację Ekologiczną Arka Dzień Czystego Powietrza przypada 14 listopada. W tym roku będzie obchodzony po raz 18. Jego celem jest walka o czyste powietrze i uświadamianie społeczeństwu, jak poważne konsekwencje dla zdrowia i środowiska niesie palenie śmieci, odpadów meblowych czy odpadów węglowych w piecach domowych.

Mamy w kraju coraz więcej czujników powietrza, badamy to, co trafia do naszych płuc i nie ma wątpliwości, że zarówno w miastach, jak i małych miejscowościach w sezonie grzewczym sami, używając niewłaściwego opału, tworzymy śmiertelnie groźną mieszankę pyłów i gazów.

Akcja edukacyjna w całej Polsce

W tym roku do akcji dotyczącej czystego powietrza organizowanej przez Arkę zgłosiło się 67.661 uczestników ze szkół i przedszkoli w całym kraju. Fundacja przygotowała szereg narzędzi edukacyjnych dla placówek oświatowych: scenariusze zajęć, karty pracy, plakaty z informacjami.

- To cieszy, że niewielkie działanie zainaugurowane przez nas w 2005 roku przekształciło się w duży, ogólnopolski projekt, który cały czas się rozwija. Często też słyszę, że gdzieś organizowany jest Dzień Czystego Powietrza, organizatorzy nie wiedzą, kto i kiedy powołał to święto, ale dla mnie nie ma to znaczenia, jestem dumny, że akcja się przyjęła - wyjaśnia pomysłodawca Dnia Czystego Powietrza prezes Arki Wojciech Owczarz.

Brudne powietrze powoduje raka

W sezonie grzewczym zanieczyszczenie powietrza trującymi pyłami wyraźnie wzrasta. Niestety, bardzo często jest to wina ludzkiej bezmyślności i niedoinformowania. Wciąż nie brak osób, które do pieców oprócz opału wrzucają odpady, takie jak odzież, butelki czy kawałki pomalowanego drewna. Dlaczego? Bo chcą zaoszczędzić lub zmniejszyć ilość produkowanych śmieci. W efekcie do atmosfery z pyłami i gazami trafiają toksyczne substancje: metale ciężkie, dioksyny, furany. To one są przyczyną wielu niebezpiecznych chorób, takich, jak: nowotwory, astma, nadciśnienie tętnicze; a także powodują obniżenie odporności, zaburzenia hormonalne i osłabienie zdolności rozrodczych.

Powietrze w Polsce zabija

Nagłaśnianie problemu palenia śmieci i niskiej emisji jest niezwykle ważne. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Komisję Europejską każdego roku z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera blisko 50.000 Polaków.

Trujące powietrze skraca każdemu z nas życie od 15 do 43 miesięcy.

Wśród 30 miast z najgorszym powietrzem według Polskiego Alarmu Smogowego są aż trzy uzdrowiska: Rabka-Zdrój, Szczawno-Zdrój i Goczałkowice-Zdrój.

Edukowanie ma sens

Dzień Czystego Powietrza to akcja, która ma edukować społeczeństwo. Z jednej strony mówi o konsekwencjach palenia odpadów w kotłowniach, z drugiej pokazuje, w jaki sposób można poprawić jakość powietrza, którym na co dzień oddychamy. Na przestrzeni czternastu lat w ramach projektu odbyły się setki happeningów, warsztatów i przemarszów w całej Polsce. Organizowali je nie tylko członkowie fundacji, ale też nauczyciele i uczniowie placówek, które przyłączyły się do działań.

W Bielsku-Białej 14 listopada na plac Bolka i Lolka z okazji obchodów 18. Dnia Czystego Powietrza odbył się happening z udziałem uczniów Dwujęzycznej Szkoły im. Kopalińskiego. Natomiast 15, 16 i 17 listopada Arka zaplanowała w Tlenodajni w Galerii Sfera warsztaty edukacyjne.

źródło: Fundacja Ekologiczna Arka

oprac. ek