To, co można zrobić dla innych

Na zdjęciu Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska Białej i uczniowie Dwujęzycznych Szkół im. Władysława Kopalińskiego Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska Białej i uczniowie Dwujęzycznych Szkół im. Władysława Kopalińskiego; fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Pełna widownia przywitała uczestników koncertu Kopal’s Got Talent występujących 4 lutego w Bielskim Centrum Kultury. Wydarzenie zorganizowały Dwujęzyczne Szkoły im. Władysława Kopalińskiego w Bielsku-Białej. To kolejny już koncert charytatywny przygotowany przez tę placówkę. Tegoroczna zbiórka przeznaczona jest na rzecz Zespołu Placówek dla Dzieci i Młodzieży Parasol. Do świetlic trafią zabawki, gry, ubrania, książki, pościel i inne dary.

- Zbiórka była prowadzona w holu Bielskiego Centrum Kultury. Ze względu na to, że wiele osób pytało, czy mogą jeszcze przynieść dary do szkoły, przedłużyliśmy jej termin. W czwartek 6 lutego uczniowie spakują wszystko, co otrzymaliśmy, a później zostanie to przewiezione do świetlic – poinformowała Marzena Micorek z Dwujęzycznej Szkoły im. Władysława Kopalińskiego.

Zespół Placówek dla Dzieci i Młodzieży Parasol, na rzecz której odbywa się zbiórka, to jednostka z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem. Jej celem jest wsparcie rodziny i dziecka w 11 placówkach wsparcia dziennego, które zapewniają m.in. organizację czasu wolnego i rozwój zainteresowań dzieci, prowadzenie zajęć z zakresu zdrowego stylu życia, realizację zajęć profilaktycznych, opiekę pedagogiczną, pomoc psychologiczną, pomoc w nauce i posiłek. Parasol ma 350 miejsc dla dzieci i młodzieży w wieku 5-18 lat zamieszkałych na terenie Bielska-Białej. Placówki czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00, a pobyt w nich jest nieodpłatny i dobrowolny.

Dla wszystkich, którzy postanowili wesprzeć zbiórkę, na scenie BCK wystąpili uczniowie i absolwenci Dwujęzycznej Szkoły im. Władysława Kopalińskiego. Zebranych grą na bębnach powitał Jan Bieniek. Tuż po młodym perkusiście sceną z dużą swobodą zawładnęła Bianka Łomnicka z piosenką, którą kiedyś wykonywał Jerzy Stuhr Śpiewać każdy może. Pojawił się też utwór w języku francuskim, wystąpili – tancerze Szkoły Tańca Cubana, Mikołaj Pryszcz doskonale naśladujący taniec Michaela Jacksona czy Maja Szatan w piosence Margaret Byle jak, a także Matusz Domagała, który skradł serce publiczności piosenką Roksany Węgiel Anyone I Want to Be i wielu oraz wielu innych wspaniałych młodych wykonawców. Koncertowi towarzyszyła wystawa prac plastycznych i fotografii również autorstwa uczniów Kopalińskiego.

Poza pozostałymi wychowankami szkoły, uczniami innych bielskich placówek i delegatami Młodzieżowej Rady Miasta na widowni zasiedli m.in. prezydent miasta Jarosław Klimaszewski, przedstawiciele Parasola z dyrektor Anną Olszowską, dyrektor bielskiej delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty Elżbieta Sobieska i dyrektor Bielskiego Centrum Kultury Jerzy Pieszka. Wśród publiczności znaleźli się także przedstawiciele dwóch uczniowskich wymian, które goszczą w Kopalińskim. To grupa z zaprzyjaźnionej szkoły w Steenwijk w Holandii oraz młodzież z Murcji w Hiszpanii.

- Jeżeli występy sceniczne można połączyć z pomaganiem innym, to naprawdę wspaniale. Bo to, co człowiek może zrobić dla innego, świadczy o nim właśnie - mówił podczas koncertu prezydent Jarosław Klimaszewski. - Korzystając z okazji, chciałbym bardzo serdecznie pozdrowić naszych gości z Hiszpanii i Holandii. Bardzo dobrze, jeżeli szkoły współpracują z zagranicznymi, bo to rozwija i otwiera oczy na świat. Mam nadzieję, że goście znajdą trochę czasu, aby zwiedzić nasze piękne miasto i przyjechać tu znowu – dodał.

ek