W Asnyku o historii miasta

Na zdjęciu stojący ludzie fot. organizator

O interesujących, często nieznanych powszechnie, dziejach Bielska-Białej opowiadał młodzieży II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Bielsku-Białej archeolog dr Bogusław Chorąży z bielskiego Muzeum Historycznego. 

Z okazji Święta Niepodległości uczniowie II LO im. Adama Asnyka wysłuchali interesującego wykładu o lokalnej historii dr. Bogusława Chorążego z Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Prelegent nakreślił obraz regionu od pradawnych czasów do współczesności na tle historyczno-geograficzno-kulturowym. Podkreślał, że nasza mała ojczyzna to miejsce pod wieloma względami wyjątkowe, bo położone na ważnych szlakach handlowych, nadgraniczne i od dawien dawna wielokulturowe.

Wykład dotyczący ciekawych, choć często nieznanych dziejów Bielska-Białej był w Asnyku częścią rocznicowej akademii poświęconej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Młodzież przypomniała najważniejsze fakty związane z odrodzeniem się po I wojnie światowej wolnej i suwerennej Rzeczypospolitej, wysłuchała też patriotycznej piosenki Taki kraj rozsławionej przed laty przez Piwnicę pod Baranami. Piosenkę zaśpiewała, grając na pianinie uczennica Asnyka Aleksandra Białoń. Po oficjalnej części rocznicowej akademii przyszedł czas na spotkanie z lokalną historią, na które zaprosił młodzież dr Bogusław Chorąży. Barwnie, ze swadą i z wielką znajomością tematu opowiadał on o ciekawych, a czasami wręcz niezwykłych meandrach bielsko-bialskiej przeszłości.


- Historia naszego liceum sięga 1908 roku, kiedy to Gimnazjum im. Adama Asnyka powstało w Białej jako bastion polskości w mieście poddanym silnej germanizacji. Dla nas rocznica odzyskania niepodległości ma więc wymiar szczególny, bo mocno wpisuje się również w losy szkoły. Pragnę tu podkreślić, że w Asnyku pamiętamy nie tylko o ważnych datach z dziejów Polski, ale również o historii naszej małej, bielsko-bialskiej ojczyzny. Stąd pomysł, aby z okazji Święta Niepodległości powiązać te dwa, bliskie sobie, tematy. Serdecznie dziękuję Bogusławowi Chorążemu z Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej za to, że przyjął zaproszenie na naszą uroczystość i podzielił się z uczniami swoją wyjątkowo bogatą wiedzą, przedstawioną w dodatku w bardzo ciekawej i atrakcyjnej formie – mówi dyrektor II LO im. Adama Asnyka w Bielsku-Białej Barbara Drwal. 

JacK

Na zdjęciu stojący ludzie