Świętujemy odzyskanie niepodległości

Na zdjęciu stojący ludzie fot. Jacek Kachel Wydział Prasowy UM w BB

Wspólne śpiewanie hymnu, bieg dla niepodległej, msza, przemarsz na cmentarz i apel poległych, koncert i - co najważniejsze - pamięć o bohaterskich czynach naszych przodków - towarzyszyły tegorocznym obchodom Święta Niepodległości w Bielsku-Białej.

Nieformalne obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się od zawodów sportowych w Wapienicy, gdzie Klub Sportowy Sprint Bielsko-Biała przygotował serię biegów. O godzinie 12.00 tłumy bielszczan zgromadzone na placu przed bielskim Ratuszem odśpiewały wspólne Mazurek Dąbrowskiego w ramach programu Niepodległa do hymnu.

Oficjalne uroczystości tegorocznego Święta Niepodległości rozpoczęła uroczysta msza odprawiona w intencji ojczyzny pod przewodnictwem ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej bp. Romana Pindla w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Aleksandrowicach.
W homilii biskup Roman Pindel zwrócił uwagę, że odrodzenie Polski 104 lata temu, po 123 latach niewoli, nie przestaje zadziwiać.
- Przecież do upadku Rzeczypospolitej doprowadziły jej elity, wpierw przez nieliczenie się z Bogiem, upadek moralny, prywatę, zdradę i kolaborację z wrogami ojczyzny - powiedział bp Roman Pindel. - Walczący o powrót naszego kraju na mapę Europy wiązali niepodległość narodu z wolnością wewnętrzną człowieka, wyzwolonego z pijaństwa, gnuśności i beznadziei w możliwość jakichkolwiek przemian społecznych, narodowych i religijnych - dodał biskup. 

Po mszy nastąpiło przejście z pochodniami z kościoła na Cmentarz Wojska Polskiego przy ul. Saperów. Pochód prowadziła Kompania Honorowa 18 Batalionu Powietrznodesantowego z Bielska-Białej oraz Bielska Orkiestra Dęta – formacja wojskowa. Zarówno podczas przemarszu, jak i na cmentarzu uroczystościom towarzyszyły tłumy mieszkańców miasta z biało-czerwonymi sztandarami. 
Na cmentarzu Wojska Polskiego bp Roman Pindel pomodlił się za poległych, następnie odbył się apel pamięci. Spadochroniarze oddali salwę honorową. Wiązanki i wieńce pod pomnikiem na cmentarzu złożyli przedstawiciele wielu środowisk społecznych i politycznych. Kwiaty od samorządu Bielska-Białej złożyli zastępca prezydenta Przemysław Kamiński oraz przewodnicząca Rady Miejskiej Dorota Piegik-Izydorczyk. 

Dopełnieniem uroczystości był koncert galowy z okazji Święta Niepodległości, który odbył się w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej. Program Tango wolności wykonała Bielska Orkiestra Kameralna oraz zepół Tango Attack - który tworzą bandeonista Grzegorz Bożewicz, gitarzysta Piotr Malicki i pianista Hadrian Filip Tabęcki - a także wokaliści Anna Ozner i Marcin Januszkiewicz. Zabrzmiała muzyka m.in. Kilara, Kazaneckiego, Matuszkiewicza i Lorenca. Zebrani usłyszeli znane piosenki w nowych aranżacjach, utwory z repertuaru Wodeckiego, Kaczmarskiego, Staszewskiego, Niemena, Ciechowskiego i wielu innych. 


JacK

 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie