Sekrety kościoła Opatrzności Bożej

Na zdjęciu budynek fot. Jacek Kachel Wydział Prasowy UM w BB

W Książnicy Beskidzkiej co miesiąc odbywają się wykłady z cyklu Historii czar. 12 października historyk Jacek Kachel mówił o kościele Opatrzności Bożej w Białej.

Mimo niesprzyjającej, jesiennej aury spotkanie w KB przyciągnęło sporo zainteresowanych, którzy szczelnie wypełnili cały hol biblioteki. Jacek Kachel przybliżył historię kościoła Opatrzności Bożej w Białej, omawiając interesujące elementy wystroju świątyni, jej położenie geograficzne oraz tajemnicę figury Jana Nepomucena.

- Tu obok kościoła stoją kamienne barokowe figury: św. Jana Nepomucena z 1782 r. oraz św. Floriana z I poł. XIX w. O ile postać św. Florian przy kościele nie budzi zdziwienia, to już figura św. Jana Nepomucena posadowiona w tym miejscu już tak. Figury tego patrona - ze względu na historię życia, a dokładniej śmierci świętego - lokowane były w pobliżu cieków wodnych. Dostrzeżenie, że figura Nepomucena w Białej spełnia te kryteria, utrudnia fakt, że od wielu dziesiątków lat płynący nieopodal potok Niwka jest przykryty i biegnie nad nim ulica. To oznacza, że ulica ks. Stanisława Stojałowskiego jest nie tylko arterią miejską, ale również najszerszym mostem w Polsce. Ta zaś informacja dobitnie pokazuje, że umiejscowienie tegoż świętego przed kościołem w Białej nie było dziełem przypadku - wyjaśnił Jacek Kachel. 

Historyk odpowiedział też o tym, dlaczego regularnie do tej katolickiej świątyni chadzał Peter Bohun wyznawca religii Marcina Lutra - bo wykonywał tam prace malarskie, m.in. drogę krzyżową. Odpowiedział na pytanie, w jakim celu udał się do kościoła w Białej w roku 1915 sam brygadier Józef Piłsudski (był świadkiem na ślubie swojego legionowego oficera) oraz zaprezentował, co ma wspólnego obraz Miłosiernego Chrystusa z bialską świątynią.

Organizatorem spotkań z cyklu Historii czar jest stowarzyszenie Wspólnota BB, w jej imieniu zabranych powitał radny Rady Miejskiej Bielska-Białej Roman Matyja. 

r

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu kamienica