Policjanci i żołnierze w służbie historii

Na zdjęciu plakat fot. organizator

Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z Komendą Główną Policji organizuje ogólnopolski konkurs dla uczniów klas mundurowych pt. Policjanci i żołnierze w służbie historii. Zapisy do 12 czerwca.

Celem konkursu jest zainteresowanie uczniów najnowszą historią Polski ze szczególnym uwzględnieniem historii służb mundurowych w czasach II Rzeczpospolitej i II wojny światowej oraz ich wkładu w budowę niepodległego i niezależnego państwa polskiego. Tegoroczna edycja łączy dwa dotychczasowe konkursy: Policjanci w służbie historii i Żołnierze w służbie historii.
Uczestnicy konkursu będą pracować w dwu- lub trzyosobowych zespołach pod kierunkiem nauczyciela-opiekuna. Ich zadaniem będzie odnalezienie postaci policjanta lub żołnierza, który pełnił służbę w okresie XX-lecia międzywojennego i/lub II wojny światowej, a swoją służbą przyczynił się do budowania polskiej państwowości oraz może stanowić przykład etosu służby policjanta lub żołnierza.  
W zależności od wybranego bohatera - policjanta lub żołnierza - zespół należy zarejestrować na jednej z dwóch platform konkursowych: policjanciwhistorii.ipn.gov.pl/pol lub zolnierzewhistorii.ipn.gov.pl/zwh. Trzeba to zrobić do 12 czerwca do godz. 23.59.
W oparciu o zdobyte na temat wybranej postaci informacje uczestnicy konkursu przygotują prezentację bohatera, opis miejsca oraz żywą lekcję historii.
Więcej informacji i regulamin można znaleźć na stronach https://policjanciwhistorii.ipn.gov.pl/pol/aktualnosci/20218,ROZPOCZYNAMY-KONKURS-W-NOWEJ-ODSLONIE.html 
oraz https://zolnierzewhistorii.ipn.gov.pl/zwh/aktualnosci/20221,ROZPOCZYNAMY-KONKURS-W-NOWEJ-ODSLONIE.html


opr. JacK