Poczta dworcowa ma 130 lat

widokówka z dworcem zdjęcia: organizator

Już niedługo miłośnicy historii oraz filatelistyki będą mogli wzbogacić swoje zbiory o historyczną pocztówkę i datownik upamiętniający 130. rocznicę upaństwowienia poczty dworcowej w Bielsku-Białej.  


Z inicjatywy członka Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego Janusza Manterysa Poczta Główna w naszym mieście przygotowała kolejne pamiątki historyczne. Są one związane ze 130. rocznicą upaństwowienia poczty dworcowej.  Już niedługo ten fakt upamiętni datownik okolicznościowy oraz kartka beznominałowa (kategoryzowana), którą zaprojektowała Karolina Kolenda.  Osoby zainteresowane tymi pamiątkami będą mogły je zakupić na stoisku filatelistycznym poczty od 1 marca br. Dostępne będą przez 4 tygodnie.

Warto przypomnieć, że w latach 1889-1890 został wzniesiony w Bielsku przez architekta i budowniczego Karola Korna nowy dworzec kolejowy. Zastąpił on stary dworzec, który służył tutaj od 1855 roku. W nowym budynku działał punkt pocztowy, który w 1894 roku został podniesiony do rangi Cesarsko-Królewskiego Urzędu Pocztowego i Telegraficznego i ten fakt upamiętnia 130. rocznica. Na początku XX wieku zatrudniano tam 27 osób, a naczelnikiem urzędu był Józef Eisenberg. 

JacK 

Na zdjęciu plakat