Niebanalne przypadki z życia Selmy Kurz

Na zdjęciu stojący ludzie fot. Książnica Beskidzka

24. Festiwal Kabaretowy Fermenty zakończył się wykładem historycznym w Książnicy Beskidzkiej. Historyk Jacek Kachel prezentował tam 8 kwietnia niebanalne przypadki z życia Selmy Kurz. W tym roku przypada 150. rocznica urodzin wybitnej śpiewaczki operowej pochodzącej z naszego miasta, która podbiła sceny całego świata.


Symbolicznie Fermenty 2024 zakończył prezydent Jarosław Klimaszewski, a jego zastępca Adam Ruśniak dokonał krótkiego podsumowania tej edycji festiwalu i zaprosił na kolejne już za rok jubileuszowe 25. Fermenty. 


Tym razem Jacek Kachel, autor książki o Selmie Kurz, opowiadał o tej wybitnej śpiewaczce operowej przez pryzmat nadzwyczajnych, nawet sensacyjnych - wydarzeń z jej życia. Przypomniał jej biografię, ukazując Selmę Kurz jako artystkę, żonę i kochankę.


– Z czasem nasz skromny słowik nabył cech gwiazdorskich i oderwał się trochę od rzeczywistości. Plebiscyty popularności pokazywały jasno, że największą osobowością sceniczną jest Selma Kurz. To ona zdeklasowała koleżanki i kolegów w plebiscycie ogłoszonym w 1909 roku. Na 300 tysięcy głosów dostała 24.937 i zajęła pierwsze miejsce, a słynny Caruso z 13.827 głosami był siódmy. To dla niej w Londynie słynny kucharz Georges Auguste Escoffier stworzył danie, które pod jej nazwiskiem figurowało w karcie dań hoteli Ritz - opowiadał Jacek Kachel.


Podczas spotkania prezydent Jarosław Klimaszewski wręczył przybyłym unikalny zeszyt historyczny pt. Historia jednego zdjęcia. We wstępie do tej publikacji napisał: W wielu domowych, bielskich biblioteczkach znajdują się już z całą pewnością zeszyty z serii „Historii czar”, poświęcone dziejom naszej małej ojczyzny, a będące pokłosiem spotkań historycznych organizowanych przez Stowarzyszenie Wspólnota Samorządowa BB. Tym razem zostały one poświęcone wydarzeniom sprzed stu lat. Pokazują Bielsko i Białą w roku 1914.  Zarówno dla naszego miasta, jak i całego regionu był to czas wyjątkowy. Kończyła się wówczas pewna epoka, której zwieńczeniem był wybuch I wojny światowej. Dla mieszkańców Bielska i Białej to jednak przede wszystkim okres kumulacji walk o polskość, której ważnym elementem było przystępowanie naszych przodków do Legionów Piłsudskiego. W 1914 roku swój jubileusz związany z pięćdziesiątą rocznicą urodzin obchodziła Selma Kurz, pochodząca z Białej największa gwiazda opery początku ubiegłego stulecia. O tych i innych wydarzeniach sprzed stu lat przeczytacie państwo w niniejszej publikacji. Jestem przekonany, że będzie to fascynująca lektura


Publikacja Historia jednego zdjęcia jest zbiorem pojedynczych zdjęć głównie z Bielska i Białej z początku XX wieku, które są pretekstem do przypomnienia zapomnianych ciekawostek z dziejów miasta. 

JacK 

Na zdjęciu siedzący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie