Lipnickie gniazdo polskości

Na zdjęciu budynek fot. Jacek Kachel Wydział Prasowy UM w BB

105. rocznicę powstania Domu Polskiego w Lipniku obchodzono uroczyście 23 września. Tablicę upamiętniającą powstanie Domu Polskiego w tej miejscowości odsłonili wspólnie przewodnicząca Rady Miejskiej Bielska-Białej Dorota Piegzik-Izydorczyk oraz prezydent miasta Jarosław Klimaszewski. Tablicę poświęcił proboszcz lipnickiej parafii ks. Jerzy Wojciechowski. 


Uroczystości rozpoczęła msza odprawiona w kościele parafialnym w Lipniku. Następnie w sali widowiskowej Domu Kultury wystąpili lipnicka orkiestra dęta oraz zespół wokalny Melodyjka. Krótki rys historyczny Domu Polskiego na tle dziejów Lipnika przedstawił historyk Jacek Kachel. 
Warto przypomnieć, że Dom Polski, który obecnie jest siedzibą lipnickiego Domu Kultury, oddano do użytku 22 września 1918 roku. Zanim jednak to nastąpiło, mieszkańcy wielkiego królewskiego Lipnika musieli się zdecydować na wiele wyrzeczeń. Decyzję, by stworzyć sobie przestrzeń do swobodnego bycia Polakiem, podjęli w trakcie I wojny światowej. W 1914 roku powstał komitet budowy na czele z proboszczem ks. Adolfem Włodkiem i sekretarzem Andrzejem Hryćką, który zbierał środki na ten cel. Budynek wzniósł miejscowy budowniczy Andrzej Herman, jego formalnymi właścicielami byli ks. Stanisław Kobyłecki, Franciszek Dzień i Jan Bukowski. 
Tablica przypominająca o działającym w tym miejscu Domu Polskim odsłonięta uroczyście 23 września została wykonana wcześniej. Umieszczono ją na zachodniej elewacji Domu Kultury w Lipniku w tzw. oknie. Tablica jest wykonana z ceglasto-szarego kamienia z miedziowanymi literami i herbem Lipnika, dopełnieniem jest frezowanie do surowego kamienia w formie ornamentów. 
Skąd się wzięła tablica? Zaczęło się od pisma 94-letniej bielszczanki Bronisławy Wojdak, która w czasie II wojny światowej była łączniczką Armii Krajowej. Po uroczystościach 100-lecia Domu Polskiego w Lipniku zwróciła się z prośbą o ufundowanie i zamocowanie, a tak naprawdę o przywrócenie na budynku obecnego Domu Kultury w Lipniku tablicy pamiątkowej informującej o istnieniu w tym obiekcie przed II wojną światową Domu Polskiego.
Początkowo planowano tablicę wykonać w roku 2020, jednak w drugiej połowie listopada 2019 r. udało się pozyskać środki finansowe uwolnione z bieżących inwestycji. Wydział Gospodarki Miejskiej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej zajął się ustaleniem formy tablicy i miejsca jej zamocowania. Sprawy techniczne uzgadniano z kierowniczką Domu Kultury w Lipniku Joanną Adamek, natomiast treść tablicy oraz detale graficzne konsultowane były z historykiem dr. Jerzym Polakiem, z Wydziałem Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego oraz z Komisją Edukacji i Kultury Rady Miejskiej. Tablicę wykonał Wiesław Kliś. Zawisła na budynku Domu Kultury, jednak na uroczyste odsłonięcie musiała poczekać. Sprzyjający czas nastał dopiero teraz, w 105. rocznicę powstania Domu Polskiego. 
Na uroczystości - które przygotowali wspólnie Dom Kultury w Lipniku, Rada Osiedla Lipnik oraz Stowarzyszenie Lipnik - przybyło wielu znakomitych gości, m.in. minister Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda i sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed oraz parlamentarzyści -Mirosława Nykiel, Małgorzata Pępek i Mirosław Suchoń oraz radni rady Miejskiej Bielska-Białej - Barbara Waluś, Małgorzata Zarębska, Janusz Okrzesik i Rafał Ryplewicz. 

JacK 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie