Historii czar w Akademii Seniora

Na zdjęciu stojący ludzie fot. organizator

Akademia Seniora wspólnie ze stowarzyszeniem Wspólnota Samorządowa BB rozpoczęła cykl spotkań pod wspólnym tytułem Historii czar - Był rok 1914.

26 lutego ruszyła piąta edycja spotkań historycznych Historii czar, tym razem z dopiskiem - Był rok 1914, którego organizatorem jest Wspólnota Samorządowa BB. W tym roku stowarzyszenie zaprosiło do współpracy Akademię Seniora i to w ramach jej działalności raz w miesiącu będą organizowane spotkania historyczne w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz. 

- Bielsko-Biała to miasto, w którym żyjemy. Niektórzy się w nim urodzili, inni związali swoje życie z tym miastem dopiero kilkadziesiąt lat temu. Jednak wszyscy działamy, aby Bielsko-Biała rozwijało się, stając się coraz piękniejszym i komfortowym miejscem do życia. Nie zapominamy również o historii miasta, dlatego rozpoczynamy kolejny cykl programów o dziejach naszego miasta w ramach projektu Historii czar - mówił na spotkaniu inaugurującym cykl spotkań historycznych radny Rady Miejskiej Roman Matyja. – Naszym celem jest popularyzacja wiedzy o dziejach Bielska-Białej i edukowanie wszystkich grup wiekowych na temat regionalnej historii. W tym roku odbywa się to z ukierunkowaniem na wspomnienie wydarzeń sprzed 110 laty oraz na jubileusz 150-lecia urodzin Selmy Kurz, największej gwiazdy opery początku XX wieku, która pochodziła z Bielska i Białej. Rok 1914 to nie tylko początek I wojny światowej, ale również kumulacja walki o polskość na terenie Bielska i Białej oraz wyjście ochotników do legionów. O tym wszystkim będziemy mówić na naszych kolejnych spotkaniach - dodał R. Matyja. 

Pierwsze spotkanie w ramach tego cyklu w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz prowadził Jacek Kachel, który mówił na temat dziejów teatru w Bielsku ze szczególnym uwzględnieniem jego działalności w 1914 roku. Podczas następnego spotkania, które odbędzie się w marcu w Kubiszówce, historyk będzie mówił o sporcie i sztuce filmowej w Biesku i Białej przed pierwszą wojną światową.  

JacK 

Na zdjęciu stojący ludzie