Ciekawa historia miasta

Na zdjęciu stojący ludzie fot. organizator

Miłośnicy przeszłości poznawali dawne dzieje miasta podczas kolejnego spaceru historycznego przygotowanego przez Wydział Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej pod hasłem Kulturalne Bielsko na przełomie XIX i XX wieku


16 grudnia trzeci spacer historyczny Wydziału Edukacji i Sportu prowadził dziennikarz i historyk Jacek Kachel. Spacer tradycyjnie rozpoczął się wykładem w sali sesyjnej Ratusza. Tam przedstawiona została historia teatru w Bielsku oraz kina działającego w Hotelu Kaiserhof (dzisiaj hotel President). Historyk opowiadając o tych obiektach, przedstawił je w kontekście walki o widza. Przypomniał smakowite anegdoty z dziejów obu instytucji, pokazując fragmenty starych filmów. Przedstawił ciekawostki związane z hotelem Prezydent (hotel President) czy z planami budowy dużego kina miejskiego w Bielsku. 


Idąc ulicą Bohaterów Warszawy, omówił jak powstawało znajdujące tam się osiedle mieszkaniowe, a przy hotelu President przypomniał historię fontanny z Syrenką i pochodzących z 1939 roku planów budowy tam centrum przesiadkowego. 


Szczególne zainteresowanie uczestników wycieczki wzbudziła wizyta w Teatrze Polskim. Tam dzięki życzliwości dyrektora Witolda Mazurkiewicza spacerowicze mieli unikalną okazję przyjrzenia się zespołowi aktorskiemu podczas prób do najnowszej sztuki Poszukiwany, poszukiwana. Zwiedzili wspaniały budynek teatru i dzięki rekwizytom teatralnym mogli wcielić się w role aktorów w profesjonalnym teatrze. 


r

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie