Zabawki ratują zwierzaki

Na zdjęciu zabawki na kiermaszu fot. Fundacja Ekologiczna Arka

To już ósma edycja akcji Zabawki ratują zwierzaki Fundacji Ekologicznej Arka. Dochód ze sprzedaży otrzymanych zabawek, gier, puzzli, kloców i książek dla dzieci tym razem trafi do Fundacji Mysikrólik.

Wymienione przedmioty można dostarczyć do punktu informacyjnego Galerii Sfera, właśnie w Sferze 27 lutego odbędzie się kiermasz zabawek.

- Mamy coraz więcej problemów z naszymi odpadami. Wiszą nad nami kary za niedotrzymanie limitów odzysku surowców wtórnych, które sami wynegocjowaliśmy w Brukseli. Mimo ogromnych inwestycji i wysiłków firm odpowiedzialnych za gospodarkę odpadami nasze zaangażowanie i wiedza, jak właściwie segregować odpady, są niewielkie. Dlatego każda akcja, która choć w minimalnym stopniu uczy nas nowoczesnego postępowania z odpadami, jest bardzo ważna. A najlepsze są te odpady, których nie wytwarzamy - przekonuje prezes Fundacji Arka Wojciech Owczarz.

Akcja Zabawki ratują zwierzaki to doskonały pomysł jak z niepotrzebnych rzeczy stworzyć działanie, z którego wszyscy będą zadowoleni. Zarówno osoby oddające zabawki, jak i te nabywające je po bardzo okazyjnych cenach, a na końcu organizacje ratujące zwierzęta, które mają z tej akcji wymierny efekt.

Warto zaznaczyć, że do tej pory Fundacja Arka zorganizowała siedem edycji akcji i zebrała w ten sposób 29.500 zł. Pieniądze trafiły do organizacji na co dzień ratujących zwierzęta w okolicach Bielska-Białej. Wsparcie otrzymały takie organizacje, jak: Ośrodek Rehabilitacji Mysikrólik, Na Pomoc Dzikim Zwierzętom, Stowarzyszenie KOTełkowa Drużyna, Fundacja Psia Ekipa oraz Fundacja Przystań Ocalenie prowadząca schronisko dla zwierząt pod Pszczyną.

Akcja jest też kolejnym pomysłem wpisującym się w program edukacyjny Fundacji Arka Dajemy rzeczom drugie życie, w którym zachęca ona do nowoczesnego i odpowiedzialnego podejścia do odpadów. Wiele rzeczy można naprawić lub przekazać organizacji społecznej. Coraz bardziej popularne jest podejść do odpadów według strategii Unii Europejskiej 5R (reduce – zmniejszenie, reuse – ponowne wykorzystanie recycle - segregacja, recover – pozyskiwanie energii z odpadów, renew – odnawianie zasobów). jedną z nich jest reuse, czyli używanie rzeczy ponownie. Zasada ta przypomina, że można użyć wykorzystane już przedmioty w inny, kreatywny sposób. W ten sposób budowana jest kultura produkcji mniejszej liczby odpadów, a to wpływa na stan naszej planety.

Pierwszy w tym roku Charytatywny Kiermasz Zabawek w Galerii Sfera odbędzie się 27 lutego. Partnerami akcji są: Galeria Sfera, Urząd Miasta Bielska-Białej oraz Zakład Gospodarki Odpadami.

źródło: Fundacja Ekologiczna Arka
oprac. ek