Spacer po Cygańskim Lesie

Na zdjęciu jedna z willi w Cygańskim Lesie, fot. Stowarzyszenie Olszówka fot. Stowarzyszenie Olszówka

Na kolejny spacer zaprasza Stowarzyszenie Olszówka. Tym razem uczestnicy wydarzenia poznają okolice Mikuszowic Śląskich i Olszówki, czyli znajdujący się tam Cygański Las. Przewodnikiem będzie autor kultowej książki Spacerem po Cygańskim Lesie Jakub Krajewski.

Oprócz zapoznania się z przyrodą i architekturą będzie można posłuchać opowieści o ludziach, którzy w Olszówce mieszkali lub przebywali. A były to elity ówczesnego miasta: przemysłowcy, kupcy i intelektualiści. Dzięki nim powstała wspaniała architektura willowa. Wszystko to było osadzone w realiach mieszaniny problemów narodowościowych, wzajemnej konkurencji w interesach ówczesnych właścicieli oraz romantyzmu, jaki posiadał Cygański Las. Dużą popularnością w tym miejscu cieszył się angielski styl architektoniczny cottage. Początkowo został przyjęty przez mieszkańców Wiednia, gdzie założono Wiener Cottage Verein (Wiedeńskie Towarzystwo Cottage), by później trafić do Cygańskiego Lasu. Styl ten charakteryzował się symbiozą drewnianego, lekkiego wiejskiego domu z miejską neostylową willą lub kamienicą. Detale przypominające o wiejskim i uzdrowiskowym charakterze tego miejsca występują także w dwudziestoleciu międzywojennym w postaci chociażby drewnianych werand. Jednym z wielu przykładów wspomnianego stylu była willa wybudowana w 1888 roku dla rodziny właściciela pralni wełny i fabryki sukna Carla Hauptiga. Niestety w 2009 roku została ona, co spowodowało wielkie wzburzenie mieszkańców, zrówna z ziemią przez nowego właściciela. To paradoksalnie wznowiło zainteresowanie historyków i społeczności lokalnej samym stylem, jak i historią Cygańskiego Lasu.

Przed wycieczką Stowarzyszenie Olszówka zachęca do obejrzenia filmu, który prezentuje historię i dziedzictwo kulturowe Cygańskiego Lasu oraz wprowadza w klimat tego miejsca https://www.youtube.com/watch?v=kJiSdoMxOaQ&t=759s.

Na spacer obowiązują limity uczestników i zapisy. Aby zgłosić swój udział, trzeba wysłać maila na adres stowarzyszenieolszowka@gmail.com lub sms na numer telefonu 693 315 998. W treści należy podać imię i nazwisko oraz datę spaceru, którego dotyczy zgłoszenie.

Uczestnikami spaceru mogą być tylko osoby, które dostaną potwierdzenie zawierające informacje o miejscu zbiórki. Obowiązuje kolejność zgłoszeń. Udział w wycieczce jest bezpłatny.

Wydarzenie jest dofinansowane przez gminę Bielsko-Biała oraz Stowarzyszenie Olszówka ze środków pochodzących z 1 procenta odpisu z podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Patronat nad spacerami sprawuje Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne.

Wycieczka jest organizowana z okazji rocznicy połączenia miasta w ramach projektu edukacyjnego Stowarzyszenia Olszówka Historyczne szlaki Bielska-Białej. 70 lat dwumiasta.

źródło: Stowarzyszenie Olszówka

oprac. ek