Sadzimy tlen

Na zdjęciu uczniowie sadzą drzewa fot. Fundacja Ekologiczna Arka

Ogólnopolski konkurs Sadzimy tlen inauguruje Fundacja Ekologiczna Arka w ramach programu Zielona Ręka. Należy posadzić drzewa, zgłosić je na stronie internetowej i opisać akcję. Do wygrania są bony zakupowe.

Zasadzone w tym roku drzewa należy zgłosić na stronie www.sadzimytlen.pl
W formularzu należy napisać kilka słów o swojej akcji i dodać zdjęcie. Osoby, które – zdaniem fundacji Arka - dodadzą 10 najciekawszych relacji, zostaną nagrodzone. Na dodawanie zgłoszeń jest czas do końca października, wygrać można bon o wartości 100 zł do wykorzystania w sieci Empik. Regulamin konkursu pod linkiem: bit.ly/konkurs-sadzimy-tlen

Celem akcji jest promocja sadzenia drzew jako jednego z najbardziej konkretnych działań proekologicznych, które możemy prowadzić dla łagodzenia zmian klimatycznych. Sadzenie drzew ma także istotne znaczenie antysmogowe w miastach.
Ostatnie badania fińskich naukowców dowodzą, że każdego roku jedno dorosłe drzewo pochłania 6-7 kg dwutlenku węgla. Łącznie lasy Ziemi zaspokajają połowę zapotrzebowania na tlen wszystkich ludzi i zwierząt, produkując go rocznie około 26 mld ton.

- W ramach akcji promujemy sadzenie drzew, nakłaniamy mieszkańców do zakładania ogrodów przyjaznych dla ludzi, zwierząt i środowiska oraz prowadzimy szeroką akcję edukacyjną w placówkach oświatowych, organizacjach i instytucjach – tłumaczy prezes Arki Wojciech Owczarz.

Arka sadzi drzewa od początku swojej działalności. Zachęca do tego także uczestników akcji edukacyjnych np. Drzewko za surowce, podczas której od 2005 roku otrzymują oni sadzonki drzew za przyniesione surowce wtórne. Sadzi drzewa w akcji Dzień Dobrych Uczynków, w projektach Beskidzka Arka czy Zielony Kontener. A ostatnio rośnie też nowy, rowerowy las. W sumie, to ponad 100 tysięcy posadzonych drzew.

Akcja Sadzimy tlen organizowana jest w ramach całorocznego programu aktywnej edukacji ekologicznej Zielona Ręka, w którym uczestniczy ponad 500 tysięcy osób.
Dla szkół zostaną przygotowane materiały edukacyjne, scenariusze lekcji tematycznych o poszanowaniu zasobów wodnych, propozycje działań. W oparciu o te materiały w szkołach w całej Polsce podejmowane będą różnorodne działania, z których relacje będą umieszczane na mapie aktywności ekologicznej na stronie www.zielonareka.pl
Szkoły nadal mogą zgłaszać się po bezpłatne materiały do akcji Łapmy wodę na stronie www.zielonareka.pl
Partnerami programu Zielona Ręka są: miasto Bielsko-Biała, Urząd Miasta Katowice, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach, Grupa Kęty, Aluprof, CBRE, Galeria Sfera.

oprac. ek

plakat