Pomaganie przez czytanie

Książki ułożone na stole fot. Fundacja Ekologiczna Arka

Specjalna, wakacyjna edycja kiermaszu Książka wspiera bohatera odbędzie się 9 sierpnia w Galerii Sfera. Wydarzenie organizowane przez Fundację Ekologiczną Arka to doskonała okazja, by uzupełnić domową biblioteczkę, dać drugie życie książkom oraz realnie pomóc potrzebującym dzieciom z Bielska-Białej i okolic.

Podczas kiermaszu wybierać będzie można spośród tysięcy tytułów - od wciągających kryminałów i powieści sensacyjnych aż po literaturę obyczajową czy historyczną. Nie zabraknie też bajek dla dzieci, różnorodnych poradników czy książek kulinarnych. Jednak największą siłą akcji jest realna pomoc potrzebującym dzieciom – zysk ze sprzedaży książek w całości zostanie przeznaczony na bilety do kin, teatrów oraz na warsztaty edukacyjne dla podopiecznych domów dziecka i świetlic środowiskowych.

Inicjatywa Książka wspiera bohatera z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, o czym świadczą liczby – w zeszłym roku podczas dziewięciu kiermaszów udało się zebrać 38.200 złotych, dzięki którym udało się wesprzeć 2.250 dzieci, a 14.750 książek zyskało nowych właścicieli. To o 3 tys. więcej niż w 2018 roku.

– Nasi klienci lubią wspierać lokalne inicjatywy społeczne, a ten kiermasz jest idealnym połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Cieszymy się, że dzięki współpracy z Fundacją Ekologiczną Arka pomogliśmy tylu dzieciom. Jestem przekonana, że i tym razem każdy znajdzie coś dla siebie, tym bardziej, że książki będzie można kupić w bardzo atrakcyjnych cenach. Zachęcam wszystkich do wzięcia udziału! – mówi dyrektor Galerii Sfera Monika Magner.

Celem akcji jest także zwrócenie uwagi na problem odpadów oraz tzw. upcyklingu, czyli ponownego używania rzeczy i zmniejszenia ilości produkowanych przez nas śmieci.

– Powinniśmy kilka razy zastanowić się, zanim coś wyrzucimy na śmietnik. Wiele niepotrzebnych przedmiotów możemy oddać znajomym czy rodzinie. Myślę, że nasz kiermasz robi dużo dobrego zarówno dla potrzebujących dzieci, jak i środowiska – mówi prezes Fundacji Ekologicznej Arka Wojciech Owczarz.

Najbliższy kiermasz zostanie przeprowadzony zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym. W trosce o bezpieczeństwo uczestników akcji fundacja prowadziła zbiórki książek z odpowiednim wyprzedzeniem. Na kiermaszu będzie można kupić książki, które wcześniej były składowane w magazynie i przeszły kwarantannę. Dodatkowo w strefie kiermaszu zostaną ustawione podajniki z płynem do dezynfekcji rąk.

oprac. ek