Kwiaty w miejscach pamięci

Władze miasta składają kwiaty pod pomnikiem fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

Zgodnie z wieloletnią tradycją, w Bielsku-Białej, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości pod pomnikami i tablicami pamięci poświęconymi walczącym o wolną Polskę oddały cześć władze miasta. Delegacje złożyły wiązanki kwiatów w kilkudziesięciu miejscach pamięci.

W tym roku mija 105 lat, od kiedy Polska znów jest suwerennym krajem. Do gremialnego świętowania 11 listopada zapraszają prezydent miasta Jarosław Klimaszewski i Rada Miejska. Poniżej przypominamy też program jutrzejszych obchodów.

10 listopada pod tablicą pamiątkową poświęconą Konfederatom Barskim wiązanki kwiatów złożyły władze miasta: przewodnicząca Rady Miejskiej Bielska-Białej Dorota Piegzik-Izydorczyk i zastępca prezydenta miasta Adam Ruśniak, delegacje wszystkich służb mundurowych, harcerzy i uczniów bielskich szkół.

Ponadto delegacje złożyły kwiaty pod tablicami pamiątkowymi poświęconymi więźniom politycznym przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, Powstańcom Warszawskim w kościele garnizonowym Przenajświętszej Trójcy, poległym i pomordowanym Żołnierzom Górnikom w kościele garnizonowym Przenajświętszej Trójcy, poległym żydowskim żołnierzom z Bielska, Białej i okolic, którzy walczyli w czasie II wojny światowej w Domu Przedpogrzebowym Wyznania Żydowskiego przy ul. Cieszyńskiej, Domowi Polskiemu przy ul. Partyzantów 44, Orlętom Lwowskim przy kościele Opatrzności Bożej, ofiarom Katynia przy tym samym kościele, bialskiemu oddziałowi Sokoła z 1914 roku przy placu Wolności 2, ofiarom terroru stalinowskiego przy ul. Krasińskiego 30, ofiarom terroru hitlerowskiego przy ul. Matejki 6, druhowi Mieczysławowi Piekiełce przy ul. gen. Maczka w Mikuszowicach Śląskich oraz z okazji pobytu w Białej w 1915 roku komendanta I Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego przy placu Wolności 6.

Delegacje złożyły też wiązanki przy pomniku Legionistów na cmentarzu przy ul. Grunwaldzkiej, obelisku poświęconym poległym i pomordowanym z 3 Pułku Strzelców Podhalańskich i 21 Pułku Artylerii Lekkiej przy placu Zwycięstwa, przy pomniku Miejscu Pamięci Zesłańców Sybiru oraz pomniku Pamięci Ofiar Zamordowanych w Hitlerowskich Więzieniach i Obozach Koncentracyjnych na cmentarzu komunalnym w Kamienicy, przy Krzyżu Armii Krajowej przy kościele Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka, przy pomniku Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej na cmentarzu przy ul. Pszczelej na Błoniach, przy obelisku na Przełęczy Przegibek poświęconym poległym i pomordowanym Inwalidom Wojennym, którzy walczyli i ginęli w obronie Podbeskidzia, a także przy Grobie Żołnierzy Polskich na cmentarzu przy ul. Ignacego Krasickiego na Leszczynach.

Przy okazji warto przypomnieć program głównych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

11 listopada w samo południe na placu Ratuszowym uroczystości rozpocznie wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego.

Po wspólnym śpiewaniu przyjdzie czas na wspólny posiłek. Od 12.15 na placu Wojska Polskiego będzie serwowana grochówka wojskowa z kuchni polowej.

O godz. 14.00 w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Aleksandrowicach zacznie się uroczysta msza w intencji ojczyzny. Po nabożeństwie zebrani przejdą z pochodniami z kościoła na Cmentarz Wojska Polskiego przy ul. Saperów. Tu od godz. 15.30 zaplanowano apel pamięci z udziałem Kompanii Honorowej 18 Batalionu Powietrznodesantowego i złożenie wiązanek kwiatów.

W czasie przemarszu, w godzinach 15.00-15.30, kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami na ulicach Wrzosowej, Cieszyńskiej i Saperów.

Uroczystości w Bielsku-Białej zakończy wieczorem 11 listopada koncert galowy z udziałem zespołu Ørganek w programie Ocali nas miłość w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej. Ocali nas miłość to zbiór piosenek skomponowanych przez zespół Ørganek. Punktem wyjścia dla twórców były zdjęcia jednego z najsłynniejszych fotoreporterów powstania warszawskiego Eugeniusza Lokajskiego ps. Brok. Każda z ośmiu piosenek na płycie była inspirowana inną fotografią.

oprac. ek

Pomnik Konfederatów Barskich
fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB