Książka na pomoc potrzebującym

Na zdjęciu książki na stoisku fot. Fundacja Ekologiczna Arka

Już 24 lutego odbędzie się kolejna edycja akcji Żyjące Książki – kiermaszu charytatywnego organizowanego przez Galerię Sfera i Fundację Ekologiczną Arka. Dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony na wsparcie lokalnych ośrodków opiekuńczo-wychowawczych oraz budowę żyjących biblioteczek.

– Cieszymy się, że mieszkańcy Bielska-Białej tak chętnie i tłumnie uczestniczą w akcji Żyjące Książki – i to już od wielu lat. Świadczy to nie tylko o dużym zainteresowaniu literaturą w naszym regionie, lecz także o ogromnej potrzebie pomagania. Tylko w ubiegłym roku udało się zebrać 5.000 książek, a zebrana kwota wyniosła ponad 32.000 złotych. W całości trafiła ona do lokalnych domów dziecka, ośrodków wychowawczych oraz schronisk dla bezdomnych zwierząt – mówi prezes Fundacji Ekologicznej Arka Wojciech Owczarz.

Poza aspektem charytatywnym akcja Żyjące Książki spełnia jeszcze jeden ważny cel – promuje postawy proekologiczne. Niepotrzebne książki trafiają na kiermasz, a następnie do nowego właściciela, zgodnie z ideami zero waste. Pozycje, które nie zostaną sprzedane, będą rozdane w małych miejscowościach w ramach podejścia smart village lub przekazywane na potrzeby żyjących biblioteczek.

Jak wziąć udział w akcji?

Już teraz wszyscy chętni mogą przynosić książki do punktu informacyjnego galerii, który jest czynny w godzinach 10.00-18.00, od wtorku do czwartku. To doskonała okazja do zrobienia porządków w domowej biblioteczce – w końcu wielkimi krokami zbliża się wiosna. Organizatorzy proszą, by książki były kompletne i w dobrym stanie – dzięki temu łatwiej znajdą nowego właściciela.

Kiermasz charytatywny odbędzie się 24 lutego foyer Galerii II. Na wszystkich chętnych czekać będą różne pozycje, również te trudno dostępne i unikatowe. Dotychczasowe edycje pokazały, że miłośnicy każdego gatunku znajdą coś dla siebie – w ciągu 6 lat trwania akcji drugie życie zdobyło już ponad 100.000 książek.

źródło: Galeria Sfera