Za nami Tydzień Kultury Beskidzkiej

Na zdjęciu góral siedzący na scenie fot. Organizatorzy Tygodnia Kultury Beskidzkiej

Na Podbeskidziu zakończył się 58. Tydzień Kultury Beskidzkiej. Przez tydzień od 24 lipca do 1 sierpnia na tradycyjnych estradach – w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu odbyły się koncerty zespołów folklorystycznych. Sceną imprez towarzyszących były Ujsoły i Jabłonków. 1 sierpnia na Rynku w Bielsku-Białej odbył się tradycyjny koncert promocyjny TKB.

W naszym mieście, mimo deszczowo-burzowej pogody, przed sporą publicznością zgromadzoną pod parasolami z punktów gastronomicznych wystąpiły zespoły: Mystkowianie - prezentujący taniec, śpiew i folklor Ziemi Sądeckiej, Zespół Pieśni i Tańca Wierchy im. Józefa Szczotki z Milówki i Kościerzyna z Kaszub.

W ramach 58. Tygodnia Kultury Beskidzkiej odbyła się impreza konkursowa pod nazwą 52. Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu. Jury festiwalu ogłosiło, że laureatem 52. FFGP – w kategorii zespołów – został Zbyrcok z Juszczyna (Beskid Makowski). Ta część konkursu odbyła się w żywieckim Amfiteatrze Pod Grojcem. W nagrodę zespół otrzymał Złote Żywieckie Serce oraz 12 tysięcy zł.

Zespół Zbyrcok działa od 2008 roku i prezentuje folklor Górali Babiogórskich. W konkursie zaprezentował widowisko pt. Na szałasie na Hali Śmietanowej. Autorką scenariusza jest Urszula Janicka-Krzywda, a reżyserią i choreografią zajęli się Roman Guzik i Sara Kaczmarczyk.

Srebrne Żywieckie Serce i nagrodę 10 tysięcy zł jurorzy przyznali zespołowi Istebna z Istebnej (Beskid Śląski), a Brązowe Żywieckie Serce i 8 tysięcy zł Lipniczanom z Lipnicy Wielkiej (Pogórze Sądeckie). Oba te zespoły zaprezentowały tradycje weselne swoich regionów.

Podczas FFGP jury typuje również zespoły na Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. W tym roku zaproszenie do Zakopanego otrzymali zdobywcy Złotych i Srebrnych Serc oraz Lachy z Nowego Sącza i Regle z Poronina. Komisja w składzie: Małgorzata Kiereś (przewodnicząca), Lidia Czechowska, Adam Adamowski, Czesław Węglarz, Jan Karpiel-Bułecka, Bogdan Matusik, Kazimiera Koim (sekretarz) obejrzała w tym roku 27 prezentacji.

Kategorie kapel, grup śpiewaczych, solistów i mistrzów
Festiwal Folkloru Górali Polskich to również konkurs kapel, grup śpiewaczych, śpiewaków ludowych, instrumentalistów, multiinstrumentalistów, a także mistrzów uczących śpiewu i gry na instrumentach, obywający się na żywieckim Rynku, oceniany przez osobną komisję. Jury w składzie: Anna Borucka-Szotkowska (przewodnicząca), Zbigniew Wałach, Aleksander Smaga, Przemysław Ficek, Krzysztof Trebunia-Tutka, Katarzyna Pach-Sznepka (sekretarz) wysłuchało 146 prezentacji muzyku ludowej.
Komisja przyznała siedem Zł Żywieckich Serc, a także wiele pierwszych, drugich i trzecich miejsc oraz wyróżnienia. W kategorii kapel najlepsi okazali się w tym roku Cacani z Nowego Sącza (2500 zł). Wśród licznych grup śpiewaczych jury wyróżniło Podegrodzkich Chłopców z Podegrodzia (2000 zł).

W konkursie występują również mistrzowie z uczniami, choć ocenie poddawany jest tylko mistrz. Jury doceniło heligonistę Samuela Guzika z Juszczyna (1.500 zł), który zaprezentował się z uczniem Krzysztofem Walągiem oraz śpiewaczkę Darię Lizoń (1.300 zł) z Zabrzeży występującą z uczennicą Anną Szczepaniak.

Wśród solistów laureatami Złotych Żywieckich Serc zostali: śpiewak Dawid Ciągło z Podegrodzia (1.000 zł) oraz grający na heligonce instrumentalista Sławomir Kurek z Wilkowiska (1.200 zł). Multiinstrumentalista Andrzej Budz z Dębna (1.500 zł) ujął z kolei jurorów grą na dudach podhalańskich, piszczałkach i trombicie.

Po raz drugi w historii Festiwalu komisja uhonorowała Nagrodami Specjalnymi (oraz pieniężnymi w kwocie 800 zł każda) osoby zasłużone dla tradycyjnej kultury muzycznej regionu Beskidu Żywieckiego – śpiewaczki: Juliannę Adamek z Pewli Wielkiej, Annę Dunat z Pewli Wielkiej, Annę Foję z Sopotni Małej, Zofię Sordyl z Korbielowa oraz skrzypka Józefa Hernasa z Koszarawy.

Łączna pula nagród 52. FFGP – w obu przeglądach – wyniosła 100 tysięcy zł. Fundatorami są Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (75 tysięcy zł) oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej (25 tysięcy zł).

Protokoły obu konkursów w załączniku.

oprac. ek