Siesta w drodze w BCK-u

Richard Bona Richard Bona, fot. Goetz Buehler

Prawdopodobnie najbardziej wszechstronny muzyk naszych czasów, multiinstrumentalista, niedościgniony wirtuoz basu, wokalista rozpoznawalny po pierwszej frazie, kompozytor, lider – człowiek instytucja wystąpi 18 września w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej. O kim mowa? Tego dnia koncert da Richard Bona. Wydarzenie odbędzie się ramach cyklu Siesta w drodze prezentowanego przez Marcina Kydryńskiego.

Richard Bona urodził się w wiosce w centralnym Kamerunie. Przez Rumunię i Paryż dotarł do Nowego Jorku, gdzie jego charyzmę natychmiast docenili najwięksi giganci jazzu: Bobby McFerrin, Wynton Marsalis, Joe Zawinul, zespół Steps Ahead i wreszcie sam Pat Metheny, który zaoferował mu miejsce w swojej legendarnej grupie.
Bona objechał świat dookoła w towarzystwie legend, by wkrótce zasłynąć jako autor własnych projektów, silnie zakorzenionych w afrykańskiej tradycji, zarazem jednak europejskiej harmoniczności i amerykańskiej swobodzie właściwej jazzowemu światu.

Eklektyczny styl Bony wymyka się jednoznacznym ocenom krytyków.

Każdy basista, który mnie ogląda, myśli, że gram coś innego niż w rzeczywistości. Technika, którą stosuję, pozwala na łączenie wszystkiego z wszystkim, balafonu, gitary i wokalu. Wygląda to dziwnie. To, jak się ruszam, nie jest typowe dla basisty. Czy to źle? Nie wiem – mówi o sobie artysta.

Koncerty Kameruńczyka to nie tylko pokaz muzycznego geniuszu i fascynujące połączenie różnorodnych dźwiękowych inspiracji. Richard Bona słynie również z fenomenalnego poczucia humoru, scenicznej swobody i wspaniałego kontaktu z publicznością. Artysta świetnie odnajduje się na polskich scenach.

Każdy język ma swój rytm i brzmienie. Polacy mają piękny język i to słychać w ich muzyce. Przekonałem się o tym współpracując z Anną Marią Jopek. Macie wrażliwą publiczność, która rozpoznaje wszelkie niuanse w muzyce, słucha i docenia różne style. Chociaż nie znacie języka, w jakim śpiewam, stojąc na scenie czuję, że rozumiecie moją opowieść – dodaje.

Richard Bona 18 września wystąpi w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej. Początek koncertu o godzinie 18.00. Bilety w cenie 180 złotych do nabycia pod adresem https://bilety.bck.bielsko.pl/index.php/repertoire.html?id=387.
Zniżki: Bielska Karta Seniora, Bielska Karta Rodzina+, Weteran+.

źródło: Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej

 

plakat