Przestrzenie miasta

Fragment wystawy Prawo do miasta Fragment wystawy Prawo do miasta, fot. Krzysztof Morcinek

Wakacje w Bielsku-Białej upłyną pod znakiem architektury, urbanistyki i street artu. Galeria Bielska BWA zaprasza na spotkania z ekspertkami i ekspertami, panele dyskusyjne, oprowadzania i warsztaty pod hasłem Przestrzenie miasta.

Decyzje projektantów, urbanistów i architektów bezpośrednio wpływają na codzienne życie – określają sposoby poruszania się, komfort mieszkania i dostępność usług. Dlatego tak ważne są warsztaty i spotkania zachęcające mieszkańców do namysłu nad otoczeniem. Taka możliwość pojawi się w najbliższym czasie w Galerii Bielskiej BWA.

W trakcie wakacyjnych dyskusji nie zabraknie też pytania o przyszłość obecnej siedziby galerii. W budynku o wieloletniej historii coraz trudniej jest organizować wystawy i wydarzenia, dlatego rodzi się pytanie, jak powinna wyglądać ewentualna rozbudowa Galerii Bielskiej BWA? Do szukania rozwiązań zaproszeni są nie tylko eksperci i ekspertki, ale także mieszkanki i mieszkańcy Bielska-Białej, przedstawiciele urzędu i zaprzyjaźnionych instytucji.

Architektura i deskorolki na wystawach w galerii

Filarami programu są dwie wystawy prezentowane do 25 sierpnia w Galerii Bielskiej BWA. Pierwsza z nich, autorstwa Supergrupy Underground Krakowski, nosi tytuł Zaufaj architektowi. Zrób sobie świątynię. Widzowie mogą być zaskoczeni, wchodząc na salę wystawową, sprawiającą wrażenie pustej. Tak jednak nie jest – jak pisze kuratorka wystawy, Agata Smalcerz, w trakcie rezydencji w Galerii Bielskiej BWA artyści: Jerzy Kosałka, Zbigniew Libera, Piotr Lutyński i Adam Rzepecki zaprojektowali nową przestrzeń, która zrealizowana w górnej sali galerii nawiązuje do historii miejsca, ale też odnosi się do historii sztuki światowej. Stworzyli koncepcję sali wypełnionej filarami, multiplikując istniejące już podpory. Koncepcja nawiązuje m.in. do bielskiej synagogi, która do drugiej wojny światowej znajdowała się w miejscu dzisiejszej galerii. Idea i sam tytuł wystawy stwarzają szerokie pole do interpretacji.

Jednocześnie w dolnej sali wystawowej dostępna jest wystawa Prawo do miasta, podejmująca temat relacji skateboardingu z przestrzenią miejską – architekturą i społecznością. Jak podkreśla kuratorka wystawy, Ada Piekarska, miejska okolica to dla skejterów nieskończone pole możliwości: odkrywania nowych spotów, nawiązywania spontanicznych relacji czy budowania przeszkód zgodnie z ideą DIY. Jazda na desce to nie tylko tricki – na wystawie przyglądamy się uniwersalnej historii buntu oraz sposobom tworzenia otwartych wspólnot.

Obie wystawy można zwiedzać bezpłatnie do 25 sierpnia, od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00.

Wakacyjne spotkania i warsztaty w galerii

Dotychczas w programie Przestrzenie miasta obył się m.in. otwarty panel dyskusyjny pod hasłem Czy Bielsko-Biała zasługuje na Centrum Sztuki Współczesnej?, obchodzono również Międzynarodowy Dzień Deskorolki.

W najbliższych tygodniach czeka nas m.in. spotkanie z historyczką i pasjonatką architektury Anną Cymer zatytułowane Przestrzenie niechciane. O miejscach i budynkach, których chcemy się pozbyć i dlaczego (6 lipca, godz. 16.00), a także spacer szlakiem bielsko-bialskich murali z kuratorką projektu oBBraz miasta Justyną Weroniką Łabądź (13 lipca, godz. 16.00). Kilka dni później (18 lipca, godz. 17.00) historyczka sztuki Dorota Jędruch i architekt Kacper Kępiński opowiedzą o budynkach mieszkalnych – od modernizmu do dziś. Na 31 lipca i 1 sierpnia zaplanowano warsztaty partycypacyjne z mieszkańcami, urzędnikami i artystami, prowadzone przez Ewę Trzcionkę z Fundacji Zielone Konie. Uczestnicy warsztatów będą zastanawiać się nad przyszłością budynku Galerii Bielskiej BWA. Dzień później, 2 sierpnia o godz. 17.00 prezes Fundacji Zielone Konie Mateusz Bielesz przybliży genezę i znaczenie Bauhausu, niemieckiej uczelni artystyczno-rzemieślniczej, która wywarła ogromny wpływ na architekturę i sztukę użytkową w XX wieku.

Nie zabraknie również warsztatów dla najmłodszych. Przestrzenie miasta dla dzieci – czyli Lato z BWA to cykl warsztatów, które poprowadzą edukatorki Galerii Bielskiej BWA Karolina Zięba i Ala Gocka. Spotkania będą się odbywać od 22 lipca do 2 sierpnia. Szczegóły i zapisy: edukacja@galeriabielska.pl.

Namysł nad otoczeniem miejskim jest szczególnie ważny w Bielsku-Białej, mieście starającym się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Jednym z haseł przewodnich kandydatury miasta jest słowo dobrostan, co bezpośrednio wiąże się z tematyką cyklu Przestrzenie miasta.

Program odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego.

Program wydarzeń Przestrzenie miasta aktualizowany jest na stronie internetowej organizatora: https://galeriabielska.pl/wydarzenie/przestrzenie-miasta

program na lipiec

•    Anna Cymer – Przestrzenie niechciane. O miejscach i budynkach, których chcemy się pozbyć i dlaczego
6 lipca, godz. 16.00, Galeria Bielska BWA
wstęp wolny
W kulturze europejskiej miasta są tworami kształtującymi się przez wiele wieków, w procesie nieustannego rozwoju i zmian. Czy to dlatego szczególnie cenimy te gmachy czy miejsca, w których czuć ducha przeszłości? Jak zmieniają się gusty i potrzeby mieszkańców miast? Co robić z budynkami, które w danym pokoleniu nie cieszą się uznaniem? Co powinno być zabytkiem, a co można usunąć z krajobrazu? Czy warto doceniać też te młodsze warstwy miasta?
Anna Cymer – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Historyczka i pasjonatka architektury, o której od dwóch dekad pisze, opowiada i którą fotografuje. Autorka książek Architektura w Polsce 1945–1989 i Długie lata 90. Architektura w Polsce czasów transformacji.

•    Spacer szlakiem murali
13 lipca, godz. 16.00-18.00, start: Galeria Bielska BWA
udział bezpłatny
Bielsko-bialskie murale to powiększająca się z roku na rok, dostępna dla wszystkich kolekcja sztuki w przestrzeni publicznej. Spacer szlakiem wielkoformatowych malowideł zachęca do odkrywania nowego, artystycznego oblicza miasta, chwili refleksji i zatrzymania w pędzie codziennego życia. Oprowadza Justyna Weronika Łabądź – historyczka sztuki, polonistka, doktora nauk humanistycznych. Autorka książek o sztuce, kuratorka wystaw i projektów streetartowych, m.in. projektu oBBraz miasta organizowanego od 2014 roku przez Galerię Bielską BWA, dzięki któremu w Bielsku-Białej powstają wielkoformatowe murale.

•    Przestrzenie do mieszkania
18 lipca, godz. 17.00, Willa Sixta
wstęp wolny
Spotkanie z Dorotą Jędruch, historyczką sztuki, i Kacprem Kępińskim, architektem, którzy opowiedzą o budynkach mieszkalnych – od modernizmu do dziś.

•    Przestrzenie miasta dla dzieci – czyli lato z BWA
22–26 lipca, Galeria Bielska BWA (udział: 15 zł / dzień)
29 lipca – 2 sierpnia, Willa Sixta (wstęp wolny)
Cykl warsztatów dla najmłodszych prowadzą Karolina Zięba, Ala Gocka, edukatorki Galerii Bielskiej BWA.
Szczegóły i zapisy: edukacja@galeriabielska.pl

•    Warsztaty partycypacyjne: Odnowa architektury BWA
31 lipca, godz. 17.00, Galeria Bielska BWA
Spacer sensoryczny - spotkanie dla wszystkich zainteresowanych: zwiedzających, artystów, sąsiadów,
1 sierpnia, godz. 14.00, Galeria Bielska BWA
Mapa interesariuszy - spotkanie dla urzędników, pracowników, decydentów. Warsztaty dla mieszkańców i interesariuszy mają na celu wypracowanie strategii rozwoju budynku Galerii Bielskiej BWA. Ich uczestnicy będą zastanawiać się nad potencjalną rozbudową lub wybudowaniem nowej siedziby. Inicjatorzy tego spotkania pragną od początku wsłuchiwać się w głos osób korzystających na co dzień z tego budynku i razem z nimi tworzyć strategię rozwoju instytucji.
Prowadzanie: Ewa Trzcionka, dyrektorka programowa Fundacji Zielone Konie.

źródło: Galeria Bielska BWA