Pierwsza młotkowa aukcja sztuki

Na zdjęciu młotkowa aukcja sztuki w Dworek New Restaurant fot. Agata Wolna

23 stycznia w Dworek New Restaurant odbyła się pierwsza młotkowa aukcja sztuki. Wystawiono na niej 60 dzieł plastyków z całego kraju – przeważały obrazy, ale było także kilka rzeźb. Aukcję poprzedziła wystawa oferowanych do sprzedaży prac. Sprzedano trzy prace.

Akcję poprowadził dziennikarz radiowy, redaktor naczelny Radia Bielsko Łukasz Luszczak; zachęcał do kupna wystawionych dzieł sztuki zarówno zgromadzonych w Dworku, jak i internautów, ponieważ jednocześnie prowadzono sprzedaż za pomocą platformy aukcyjnej www.onebid.pl

- Czekamy na pierwszą deklarację z sali i od internautów, których pozdrawiam z Bielska-Białej – zachęcał Ł. Luszczak. – Czasem trzeba dłuższego spojrzenia, żeby wtopić się wzrokiem w obraz. Jeśli państwa przekonało prezentowane dzieło, można je zdobyć.

Trzy razy prowadzący aukcję uderzał młotkiem na znak, że obrazy zostały sprzedane, po czym rozlegały się gromkie brawa. Wszystkie trzy prace zakupiły osoby uczestniczące w aukcji w Dworku. Jedna z licytujących kupiła pracę Justyny Kocztorz Słońce (akwarela, cienkopis, papier, 70 x 50 cm), płacąc 1.000 zł, drugi z licytujących stał się właścicielem dwóch prac Grzegorza Kamińskiego – Nie-winny i Past (oba obrazy: akryl, tusz, akwarela, papier, 40 x 30 cm), za 800 zł każda.

Kolejne aukcje w Dworku zaplanowano 20 lutego (wystawa poprzedzająca aukcję trwać będzie w dniach 4-18 lutego w salonie Kia Korczyk przy ul. Warszawskiej 154) oraz 25 marca. Ich organizatorem jest Spółka Debiut Ambasador Marki Młodych Artystów występująca pod własną marką DAMMA, która chce promować młodych twórców oraz wystawiać i sprzedawać dzieła artystów o już ugruntowanej pozycji na rynku sztuki. Spośród bielskich twórców na pierwszej aukcji pokazane zostały m.in. obrazy Anny Kliś-Karkoszki i Zbigniewa Poraniewskiego.

wag