Opowieści śródziemnomorskie

Na zdjęciu Pasquale Stafano i Gianni Iorio Pasquale Stafano i Gianni Iorio (fot. Fabio Salmeri - Centro Italiano di Cultura)

Na koncert pod hasłem Racconti mediterranei – Opowieści śródziemnomorskie zaprosiło bielską publiczność Centro Italiano di Cultura – centrum kultury włoskiej działające w Bielsku-Białej.

18 listopada w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych wystąpiło dwóch włoskich instrumentalistów – pianista Pasquale Stafano i bandoneonista Gianni Iorio, prezentując właśnie Racconti mediterranei – Opowieści śródziemnomorskie. Taki tytuł nosi płyta nagrana przez artystów, która swoją premierę będzie miała na początku przyszłego roku w Niemczech. Bielszczanie usłyszeli materiał z tej płyty przedpremierowo.

Ze sceny popłynęły piękne kompozycje inspirowane m.in. twórczością Astora Piazzolli – sławnego kompozytora tanga argentyńskiego i wirtuoza bandoneonu – czy muzyką argentyńską. Jak powiedział podczas koncertu Pasquale Stafano, z Giannim Iorio połączył ich przed 23 laty zachwyt nad muzyką A. Piazzolli, od tego czasu współpracują ze sobą. Tłumaczą muzykę wielkiego Argentyńczyka i tego regionu na język włoskich doświadczeń muzycznych, jak to określają – śródziemnomorskich.

W sposób interesujący zabrzmiało zaaranżowane przez włoskich artystów tak popularne Libertango, entuzjastycznie przyjmowano też ich własne kompozycje z najnowszej płyty. Koncert wpisał się w dwa jubileusze. Pierwszym jest 20-lecie działalności Centro Italiano di Cultura – placówki, która zajmuje się promocja języka i kultury włoskiej w Bielsku-Białej i naszym regionie. Organizuje kursy językowe, sesje naukowe, koncerty i spotkania poświęcone kulturze włoskiej. Jak poinformował Centro Italiano di Cultura Riccardo Salmeri, wiele z tych imprez przygotowywanych jest we współpracy z Instytutem Kultury Włoskiej w Krakowie, zwłaszcza od kiedy kieruje nim dyrektor Ugo Rufino. Właśnie U. Rufino mówił, że koncert Pasquale Stafano i Gianniego Iorio jest częścią jubileuszowych obchodów 100-lecia kontaktów dyplomatycznych i wymiany w dziedzinie kultury pomiędzy Republiką Włoską Polską.

W przygotowaniu wydarzeń promujących kulturę włoską w Bielsku-Białej ważną rolę odgrywa bielski Urząd Miejski, który jest sponsorem imprez organizowanych przez Centro Italiano di Cultura. R, Salmeri dziękował za wieloletnią współpracę w tym względzie Jerzemu Pieszce – długoletniemu naczelnikowi Wydziału Kultury i Sztuki UM, obecnie dyrektorowi Bielskiego Centrum Kultury.

wag