Opowieści na doBBranoc już niebawem

Na zdjęciu dziadek i babcia czytają książkę dwojgu wnucząt fot. materiały promocyjne

Prawie 80 tekstów nadesłali autorzy z całej Polski na drugą edycję konkursu literackiego dla seniorów Opowieści na doBBranoc organizowanego przez Dom Kultury w Wapienicy. Konkursowe jury właśnie wybrało najlepsze bajki, autorzy dwudziestu z nich otrzymają nagrody. Wyróżnione opowieści trafią natomiast do drugiej już książki dla dzieci pt. Opowieści na doBBranoc.

Na konkurs, którego już drugą edycję ogłosił DK w Wapienicy, seniorzy nadesłali dokładnie 77 tekstów. Autorzy - 36 osób - pochodzą z całej Polski: Buska Zdroju, Siemianowic Śląskich, Zawiercia, Libiąża, Chrzanowa, a nawet Szczecina. Zaledwie połowa autorów to bielszczanie. Kilkoro uczestników konkursu to pensjonariusze domów opieki, członkowie zorganizowanych kół lub grup seniorskich. W sumie w konkursie wzięło udział dwa razy więcej seniorów niż w pierwszej edycji.

Tematyka tekstów była bardzo różnorodna. Pojawiły się klasyczne bajki, opowieści fantasy, wiersze, kołysanki czy satyry. Seniorzy pisali i nadsyłali bajki o zwierzętach, zaczarowanych miejscach i przedmiotach, wiersze z morałem lub po prostu zabawne historie.

Wielu autorów przyznało, że zaczęli pisać bajkowe teksty w momencie, kiedy w ich rodzinach pojawiły się wnuki. Inni zostali sprowokowani do twórczości literackiej przez konkurs. Projekt Opowieści na doBBranoc po raz pierwszy został przygotowany dwa lata temu - w czasie pandemii - i miał przede wszystkim na celu walkę z wykluczeniem, odosobnieniem i izolacją seniorów.

W tegorocznej edycji jury obradowało w składzie - dyrektorka Książnicy Beskidzkiej Łucja Ruchała, literat zajmujący się promocją w Miejskim Domu Kultury Lech Kotwicz oraz kierowniczka Domu Kultury w Wapienicy Lucyna Dobrzaniecka.

Kierując się kryteriami zawartymi w regulaminie - czyli oryginalnością prezentowanych treści, walorami literackimi, poprawnością językową, ale nade wszystko kreatywnością i inwencją twórczą - gremium przyznało (zgodnie z regulaminem) dwadzieścia równorzędnych nagród dla autorów najlepszych bajek. Są to:

Bajka o chmurce autorstwa Teresy Niedzieli z Rybnika,
Nuda oraz Czary – mary autorstwa Danuty Kochel z Jasienicy,
Dwie koniczyny autorstwa Jana Czesława Kozakowskiego ze Szczecina,
Wiosna ptaków autorstwa Elżbiety Stępczyńskiej z Zawiercia,
O lisie i zającu autorstwa Ewy Brudek z Buska Zdroju,
Wełniane rękawiczki Zuzi autorstwa Rozalii Ćwiertni z Bielska-Białej,
Mikołaj Wielki autorstwa Marii Szlagury z Kóz,
Rydze w Rydze autorstwa Wojciecha Szlagury z Kóz,
Kołysanka dla wnusi autorstwa Małgorzaty Jabłońskiej z Siemianowic Śląskich,
Zaczarowana tablica autorstwa Władysława Woźniaka z Bielska-Białej,
Śmierdziuszek autorstwa Henryki Radziejowskiej-Semków z Wilkowic,
Motyl i kret autorstwa Leszka Argasińskiego,
Przygoda z wilkiem autorstwa Adama Straszaka z Czechowic-Dziedzic,
Niemodne rady autorstwa Marka Nycza z Pisarzowic,
Bajka o małym niedźwiedziu, rudym lisku i mądrej sowie autorstwa Marty Kłosowicz z Bielska-Białej,
Spóźniony księżyc, Zalotny ptaszek, Wyliczanka autorstwa Małgorzaty Radomskiej z Bielska-Białej
oraz Drugie opowieści ołówka autorstwa Marii Płatek z Łaz/ koło Zawiercia.

Wręczenie nagród wyróżnionym autorom odbędzie się 20 kwietnia podczas organizowanych przez Dom Kultury w Wapienicy Światowych Dni Książki. Organizatorzy mają nadzieję, że przynajmniej mieszkańcy Bielska-Białej i najbliższych okolic miasta zechcą osobiście odebrać nagrody.

Wymienione teksty, opatrzone ilustracjami wykonanymi przez dzieci uczestniczące w zajęciach plastycznych w placówkach Miejskiego Domu Kultury, pojawią się w pięknie wydanej książce pt. Opowieści na doBBranoc. Prace nad wydawnictwem są w toku.

Honorowym patronem projektu Opowieści na doBBranoc jest prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

oprac. ek