O odważnych piosenkach

Okładka książki 100 najodważniejszych polskich piosenek - białe litery na czarnym tle fot. materiały promocyjne

Na rynku wydawniczym ukazała się właśnie książka przedstawiająca zupełnie świeże i oryginalne spojrzenie na historię polskiej muzyki, której współautorem jest bielszczanin. To 100 najodważniejszych polskich piosenek autorstwa Marcina Mieszczaka z Bielska-Białej i Jakuba Krzyżańskiego z Poznania.

Na 440 książki pełno jest zaskakujących anegdot, historii czy wypowiedzi artystów. Autorzy rozmawiali z twórcami, a także przebrnęli przez setki publikacji, wywiadów czy filmów, aby w jak największym stopniu uchwycić istotę każdej z piosenek.

To też swoista opowieść o wymagających czasach, odważnych piosenkach, wyrazistych artystach i wyzwaniach. Na kartkach książki znajdziemy nie tylko opowieść o Psalmie stojących w kolejce Krystyny Prońko czy o piosence Twój ból jest lepszy niż mój Kazika, ale też Alkoholika Mieczysława Fogga czy Dziękuję, nie tańczę Anny Jurksztowicz.

Dodatkowo – specjalnie na tę okazję – została nagrana piosenka #muzykajestwazna w gdańskim studiu Custom34. Płyta z tym utworem dołączona jest do książki.

Autorzy pracowali nad książką od początku 2021 roku. Jak sami piszą, dla nich to pozycja szczególna: z jednej strony to zwieńczenie bardzo wielu przemyśleń o polskiej muzyce, której od lat jesteśmy fanami, a z drugiej pierwsza publikacja książkowo-płytowa naszego projektu #muzykajestwazna. Zamierzamy go prężnie rozwijać, gromadzić społeczność skupioną wokół tej idei oraz wydawać następne książki i płyty.

Mamy nadzieję, że kolejne rozdziały będą dla Ciebie okazją do spojrzenia na polską muzykę z nieco innej perspektywy, a także źródłem refleksji i intrygujących konkluzji. Ze względu na tematykę to książka mocno niuansowana, będzie więc trochę zaskoczeń, smutku, uśmiechu czy zdziwienia. Odwaga niejedno ma imię!

Marcin Mieszczak to absolwent polonistyki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Miłośnik winyli, Beat Generation oraz twórczości Boba Dylana, założył pierwszy polski portal o kulturze winylowej Psychosonda.pl. Od 2010 roku w Bielsku-Białej prowadzi agencję marketingową.

oprac. ek