Nieprofesjonalne, a jednak profesjonalne

Wernisaż wystawy pokonkursowej fot. DK Włókniarzy

Wręczenie nagród i wyróżnień uczestnikom 30. Ogólnopolskiego Konkursu Malarstwa Nieprofesjonalnego im. Ignacego Bieńka pod honorowym patronatem prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego oraz uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej odbyło się 5 kwietnia w Domu Kultury Włókniarzy.

Ten jeden z najważniejszych krajowych konkursów plastycznych dla środowiska artystów niezawodowych przyciąga malarzy amatorów z różnych zakątków Polski, dlatego i tym razem we Włókniarzu było bardzo tłoczno i radośnie.

Przewodniczący jury prof. Ernest Zawada z uznaniem podkreślił, że cieszy fakt, iż zainteresowanie malarstwem jest ciągle żywe i powstaje ono z autentycznej potrzeby serca.

Prestiżowy Bieńkowy konkurs, jak co roku, jest płaszczyzną szerokiej prezentacji postaw prawdziwych pasjonatów twórczego życia i zastosowanych przez nich różnorodnych stylistyk. Stanowi również doskonałą okazję do spotkania ze sztuką i wymiany artystycznych poglądów. Oprawę muzyczną wydarzenia, z właściwą sobie energią, zapewniła Kapela Góralska Beskid. Wystawa jest czynna do 6 maja.

Komisja w składzie profesor Ernest Zawada oraz profesorka i profesor Uniwersytetu Śląskiego Aleksandra Giełdoń-Paszek i Krzysztof Dadak spośród 430 obrazów nadesłanych przez 182 autorów wybrała na wystawę 141 prac oraz przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

I nagroda w wysokości 4.000 złotych ufundowana przez gminę Bielsko-Biała dla Urszuli Dąbrowy z Woźnik za obraz Piąta rano;
II nagroda w wysokości 3.000 złotych ufundowana przez Aquę Spółkę Akcyjną w Bielsku-Białej dla Zbigniewa Ożadowicza z Dalików (woj. łódzkie) za obraz Kobieta;
III nagroda w wysokości 2.500 złotych ufundowana przez Centrum Handlowo-Rozrywkowe Gemini Park w Bielsku-Białej dla Robert Motta z Opola za obraz Trud;
IV nagroda w wysokości 2.000 złotych ufundowana przez firmę Davis Fabrics z Bielska-Białej dla Marii Pomorskiej z Bielska-Białej za obraz Nie wszystkie opadły;
V nagroda w wysokości 1.500 złotych ufundowana przez firmę Rabud z Bielska-Białej dla Magdaleny Kaźmierczyk z Kóz za obraz Łodzie.

Wyróżnienia w wysokości 500 złotych ufundowane przez gminę Bielsko-Biała:

Maciej Pawlus z Bielska-Białej za obraz Bez tytułu 1,
Michał Benecki z Bielska-Białej za obraz Nostalgia,
Ewa Partyka z Andrychowa za obraz Staszek-Pensjonat Wieloraki,
Janusz Maciążek z Jaworzna za obraz Zaułki Salemi 3,
Irena Hulboj z Jasienicy za obraz Emocje-Smutek.

Wyróżnienia rzeczowe:

Renata Bartecka-Grochla z Katowic za obraz Czerwony szlak – wyróżnienie fundowane przez sklep zaopatrzenia plastycznego Matejko w Bielsku-Białej i Katowicach.

Wyróżnienia honorowe:

Katarzyna Szadkowska z Krakowa za obraz W górach jakoś inaczej się oddycha,
Krystyna Nowak z Łazisk Górnych za obraz Stragan,
Mikołaj Tomczuk z Bielska-Białej za obraz 13. mokradło,
Urszula Klimczak z Bielska-Białej za obraz Podwójny oddech.

Profesor Ernest Zawada tak mówi o nagrodzonych: - Należy zwrócić uwagę, że obrazy uhonorowane nagrodami są różnorodne pod względem tematycznym i stylistycznym oraz prezentują wysoki poziom artystyczno-warsztatowy. Figurujące w nazwie konkursu określenie malarstwo nieprofesjonalne, w tym przypadku przestaje obowiązywać.

oprac. ek

Na zdjęciu trzy osoby
od lewej Adam Ruśniak, Urszula Dąbrowa - laureatka I nagrody, Barbara Śliwińska-Jacyków
Na zdjęciu muzycy kapeli góralskiej
Kapela góralska Beskid