Muzyka świata i legenda kontrabasu

Dhafer Youssef na scenie fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Koncertem world music rozpoczął się czwartkowy wieczór 22. Bielskiej Zadymki Jazzowej LOTOS Jazz Festiwal. W Bielskim Centrum Kultury wystąpił pochodzący z Tunezji Dhafer Youssef ze swoim międzynarodowym składem, prezentując program zatytułowany Sounds of Mirrors.

Polskiej publiczności ten urodzony w Tunezji, grający na oud i śpiewający muzyk - z austriackim paszportem, na stałe mieszkający w Paryżu - jest dobrze znany z audycji Marcina Kydryńskiego Siesta w radiowej Trójce oraz ze współpracy z Anną Marią Jopek. Fantastycznie łączy on tradycyjną muzykę arabską z wielokulturową tradycją całego basenu Morza Śródziemnego. Z włoskim saksofonistą Raffaele Casarano, norweskim gitarzystą Eivindem Aarsetem i brazylijskim perkusistą Adriano Dos Santosem zagrali znakomity, pełen ciepła, muzycznego światła i wspaniałych dźwięków koncert. Świetnie nawiązujący kontakt z publicznością, żartujący o uzależnieniu od polskiego żurku Dhafer Youssef długo nie mógł opuścić sceny BCK, gorąco oklaskiwany przez zachwyconych słuchaczy.

W drugiej części wieczoru nastąpił długo oczekiwany występ powracającego do Bielska-Białej po 11 latach legendarnego kontrabasisty amerykańskiego Rona Cartera, artysty rezydenta 22. Bielskiej Zadymki Jazzowej LOTOS Jazz Festiwal. Oprócz czwartkowego koncertu ze stworzonym specjalnie LOTOS Jazz Festiwal Big Bandem złożonym z polskich muzyków, Ron Carter poprowadzi jeszcze warsztaty mistrzowskie w bielskiej szkole muzycznej. 1 marca w Sali Koncertowej NOSPR w Katowicach tego znakomitego kontrabasistę usłyszymy jeszcze z jego kwartetem oraz z wirtuozem akordeonu Richardem Galliano. Później R. Galliano grać będzie z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia.

1 marca o godz. 11.00 w sali koncertowej bielskiej szkoły muzycznej odbędzie się koncert promujący partnerskie dla Zadymki festiwale - Kaunas Jazz i Leopolis Jazz. Wstęp na ten koncert jest wolny - do wyczerpania miejsc.

wag