Kubiszówki Sztuka współtworzenia

Na zdjęciu uczestniczki zajęć w Kubiszówce fot. Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej

Kubiszówki Sztuka współtworzenia Dla Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej czerwiec i lipiec były intensywnym czasem realizacji pierwszego etapu projektu Sztuka współtworzenia. To cykl wydarzeń artystycznych  i warsztatów, podczas których uczestnicy najpierw wykonują prace indywidualne, a następnie łączą je w jedną całość – opowieść o wspólnocie, którą stanowią.

Realizowany  w ramach programu Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu Edukacja kulturalna 2021 projekt rozpoczęło plenerowe widowisko audiowizualne. 19 czerwca, tuż po zapadnięciu zmroku, na łące za Kubiszówką rozbrzmiała muzyka fortepianowa. Na scenie wystąpiły: Agata Hołdyk i Aleksandra Hałat tworzące duet AHHA PIANO DUO. Zagranej brawurowo mozaice utworów klasycznych i  rozrywkowych towarzyszyły tworzone na żywo wizualizacje autorstwa Daniela Kusaka. Nawiązywały one do filmów niemych i pierwszych, eksperymentalnych animacji. Dzięki temu to interyscyplinarne widowisko współtworzyli również dawni mistrzowie żywych obrazów.

Koncert był okazją do zaproszenia mieszkańców naszego miasta do udziału w działaniach warsztatowych projektu. Jako pierwsze odbyły się warsztaty projektowania przestrzennego z  elementami metaloplastyki. Poprowadziło je artystyczne małżeństwo: Magdalena i Jacek Wichrowscy z bytomskiej Pracowni Stalowe Anioły. Podczas zajęć zarówno młodzież, jak i  zespoły rodzinne, z wielkim zapałem tworzyły przestrzenne konstrukcje, wykorzystując różne materiały: tekturę, płyty PCV i metal. Spotkanie było równocześnie pasjonującą opowieścią o  tym, jak powstają rzeźby. Artyści podzielili się z uczestnikami swoimi doświadczeniami twórczymi, natomiast uczestnicy – pomysłami na rzeźby. To cenne inspiracje do projektu instalacji artystycznej, która zwieńczy projekt, stając w listopadzie tego roku przed budynkiem domu kultury.

Mieszkańcy naszego miasta wzięli też udział w warsztatach mozaiki ceramicznej - Pracownia Stalowe Anioły oraz patchworku z wykorzystaniem techniki MOLA, z której słyną żyjący na pograniczu Panamy Indianie Kuna. Prowadzone przez Jarka Kusia warsztaty były nie lada wyzwaniem dla nienawykłych do posługiwania się igłą i nitką dzieci, natomiast wyjątkowe pokłady kreatywności wyzwoliły wśród osób dorosłych i seniorów.
Ciekawą propozycją warsztatową były zajęcia z animacji poklatkowej, przeprowadzone w  dwóch grupach - młodzieżowej i międzypokoleniowej składającej się z zespołów rodzinnych. Każdy z uczestników stworzył kilka sekund animacji z wykorzystaniem techniki kolażu, które zostaną wykorzystane do wizualizacji, będącej elementem jednego z jesiennych koncertów.

Kolejne działania projektu będą realizowane już we wrześniu. Chętnych do wspólnego tworzenia Kubiszówka zaprasza na warsztaty asamblażu (formy artystycznej, będącej odmianą kolażu, według której tworzy się trójwymiarowe kompozycje z przedmiotów gotowych, przyp. red.), a także kolejne zajęcia z patchworku i mozaiki ceramicznej.
Tworząc wspólne prace artystyczne, współtworzymy kulturę miasta. Budujemy też w społeczności więzi współpracy i zaufania. A dzięki nim zmieniamy i ulepszamy świat wokół nas – pisze w swoim komunikacie Kubiszówka.

źródło: Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej

oprac. ek

Na zdjęciu uczestnicy zajęć w Kubiszówce

 

Na zdjęciu uczestnicy zajęć w Kubiszówce