Kubiszówka - miejsce mocy

Na zdjęciu stojący ludzie fot. Paweł Sowa Wydział Prasowy UM w BB

Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz obchodził 10-lecie swojej działalności w nowej siedzibie przy ul. Juliusza Słowackiego 17. 15 listopada z tej okazji na scenie placówki wystąpiło ponad 100 osób. 


Wystąpiły zespoły taneczne Enigma, Art Dance, Ecarte, zespoły wokalne Trele Morele, Sing Song, Feeling, Studio Wokalne oraz instruktorki Joanna Jatkowska, Anna Majeranowska-Widomska i Julia Prybylska. Na skrzypcach grała Maria Sadowska.  Tak w telegraficznym skrócie przedstawiał się bogaty program artystyczny jubileuszu, na który bardzo licznie przybyli przyjaciele Kubiszówki. Wśród gości m.in. pojawiła się poseł Mirosława Nykiel, a samorząd Bielska-Białej reprezentowali prezydent miasta Jarosław Klimaszewski oraz radni Rady Miejskiej Piotr Ryszka i Rafał Ryplewicz. 

- To wielkie wydarzenie nie tylko dla sfery kulturalnej miasta, ale dla całej naszej społeczności, bowiem przez wszystkie lata działalności tego domu kultury, liczone łącznie z tymi sprzed przeprowadzki, uczęszczały tu tysiące dzieci – skomentował jubileuszowe obchody prezydent. - Patrzeć na to, jak nasze dzieci wdzięcznie się poruszają, to prawdziwa przyjemność. Przy tego rodzaju występach i spotkaniach buduje się atmosfera wielkiej rodziny Kubiszówki. Przez te wszystkie lata Kubiszówka pokazała, że jej funkcjonowanie wychodziło daleko poza utarte schematy i tzw. jazdę obowiązkową. Przekrój społeczny i wiekowy uczestników zajęć jest imponujący. Jest tutaj inwencja, kreatywność i moc w pracy dla wszystkich mieszkańców naszego miasta. Oferta jest nie tylko różnorodna, ale skierowana do wielu różnych grup, dzięki czemu każdy może się tutaj odnaleźć, niezależnie od poglądów, wieku, religii. Trzeba pamiętać, że zróżnicowanie to siła i rozwój. Przez te dziesięć ostatnich lat działo się tutaj wiele cennych inicjatyw. My jako miasto staram się maksymalnie jak tylko możemy pomóc w rozwoju kulturalnym miasta, a fakt, że rozpoczynamy budowę nowego domu kultury, jest najlepszym tego dowodem. Dziękuję za teraz i proszę o jeszcze - mówił prezydent Jarosław Klimaszewski. 

Obecnie w Kubiszówce działa 99 grup artystycznych i kół zainteresowań. 
Prowadzi je 41 instruktorów. Już same te liczby jednoznacznie wskazują, jak ważna i potrzebna jest na mapie Bielska-Białej ta placówka.   

- Nie sposób krótko opowiedzieć o wszystkim, co przez te 10 lat działo się w naszym domu kultury. W ciągu każdego tygodnia w naszych zajęciach uczestniczy ok. 900 osób. Jeśli dodamy do tego uczestników wydarzeń artystycznych, spotkań i warsztatów, to możemy założyć, że każdego roku Kubiszówkę odwiedza ok. 10 tysięcy bielszczan. Gdy pomnożymy tę liczbę przez 10 lat, to otrzymujemy zawrotną liczbę 100 tysięcy osób. To z nami uczestniczyli w kulturze, rozwijali swoje pasje i zainteresowania - mówiła kierowniczka Kubiszówki Iwona Kusak. - Przez te 10 lat tworzyliśmy przestrzeń spotkania. Gdybym miała opisać to, co robimy w domu kultury jednym zdaniem, powiedziałabym, że tworzymy tu preteksty do spotkań – profesjonalnych artystów z amatorami, ekspertów z laikami, marzycieli z racjonalistami, osób starszych z młodszymi, osób, które chcą coś wspólnie robić dla innych ludzi - podkreślała Iwona Kusak. 

Najważniejsze programy realizowane przez Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz to:
- program rozwoju kompetencji językowych, w skład którego wchodzi projekt Granice języka – granicami świata, warsztaty językowe, młodzieżowe forum językowe, Dzień Języka Ojczystego, konkursy literackie, recytatorskie, spotkania poetyckie, kampanie takie jak Dobre słowa mają moc;
- program edukacji w zakresie sztuki zaangażowanej, który poprzez działania artystyczne kształtuje postawy proekologiczne i promujące prawa człowieka (Festiwal Sztuki Zaangażowanej, kampania poświęcona empatii); 
- program edukacji w zakresie sztuki współczesnej, w ramach którego oswajany jest lęk przed nią (np. Święto Sztuki Współczesnej, wystawy Galerii Na Piętrze);
- program edukacji w zakresie dziedzictwa kulturowego (strona bbdladzieci.pl, Święto Trzech Kultur, Konkurs literacki Pewnego razu w Bielsku-Białej).

- Skupiamy się na rozwijaniu kompetencji społecznych i budowaniu tożsamości lokalnej integrując mieszkańców, angażując ich do wspólnych działań i zwiększając lokalną tożsamość, by mieszkańcy naszego miasta czuli się bardziej związani ze swoim miejscem na Ziemi, a także ze sobą nawzajem, by się akceptowali, szanowali, by chcieli ze sobą współpracować - mówi kierownik Iwona Kusak. 

Służą temu takie projekty jak: Razem w  kulturze, Kultura więzi - więzi kultury, Mozaika BB nasz świat wartości czy Sztuka współtworzenia, a także cykliczne sąsiadówki, imprezy środowiskowe czy wreszcie  działalność Spotykalni – miejsca aktywności społecznej, przestrzeni, w której rodzą się oddolne inicjatywy, spotykają się aktywne mamy, ojcowie z grupy TATO NET czy grupy rozwojowe.

Przez ostatnie 10 lat Kubiszówka zrealizowała ok 20 projektów, pozyskując na nie środki finansowe m.in. z programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z Narodowego Centrum Kultury. Łącznie na działania dla mieszkańców naszego miasta udało się pozyskać ponad 700 tysięcy złotych.

- Specyfiką naszego domu kultury jest tworzenie własnych produkcji artystycznych. Wspólnie z naszymi zespołami przygotowaliśmy już kilka widowisk poetyckich do testów lokalnych artystów. Ostatnio z ciepłym przyjęciem mieszkańców naszego miasta spotkał się nasz spektakl Pewnego razu w Bielitz. Dlatego uznaliśmy, że dziś podczas jubileuszu również pokażemy poetycką opowieść przygotowaną przez zespoły artystyczne Kubiszówki – uczestników naszych zajęć: dzieci, młodzież i dorosłych oraz przez naszych instruktorów - mówiła ze sceny podczas jubileuszu kierownik MDK im. W. Kubisz Iwona Kusak. 

W zaprezentowanym widowisku pt. Olśnienia na język tańca i muzyki przełożony został teksty Juliusza Wątroby. Muzykę napisała Joanna Jatkowska i Juliusz Wątroba. Za aranżację odpowiadają Jacek Obstarczyk i Ewa Sadowska.

JacK 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie