Kreatywni spotkali się w BCK

Rozmowa prelegentów podczas Base to do fot. Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej

W Bielsku-Białej spotkali się eksperci, managerowie, artyści i twórcy. W Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej 31 października odbyło się spotkanie Base to do - mające pomóc nieprofesjonalnym artystom w funkcjonowaniu na rynku muzycznym i poznaniu najnowszych trendów w działalności show-biznesowej.

Base to do poprowadził dziennikarz, promotor muzyczny i DJ – Hirek Wrona. Przemiany na rynku muzycznym i nowe trendy ilustrował rzadkimi winylami ze swojej muzycznej kolekcji. W pytaniach i komentarzach zawarł mnóstwo informacji i ciekawostek na temat funkcjonowania show-biznesu.

Bartosz Mieloch z Kayaxu opowiadał o tworzeniu teledysków z perspektywy młodego kreatywnego twórcy, o zależnościach i współpracy między muzykami i twórcą teledysków w ramach wytwórni płytowej. Młodzi twórcy muzyki i filmów pytali go o sprawy techniczne i sposoby na przełamanie bariery między niszowymi produkcjami a mainstreamem.

Do pracy managera nawiązał Robert Gajewski z Kayaxu, zajmujący się m.in. Krzysztofem Zalewskim, Smolikiem i Kev Foxem. Kim dla muzyka powinien być manager, czy gwiazda ma tylko jednego managera, jakie cechy charakteru powinien mieć opiekun artysty?

Były też prelekcje na temat cyfrowego streamingu muzyki oraz organizacji dużych koncertów. Na finał – spotkanie z mieszkającym w Londynie Japończykiem – Atau Tanaką. Wykładowca, muzyk i performer mówił o szansach i zagrożeniach związanych z tworzeniem muzyki za pomocą sztucznej inteligencji. Przekaz był jednoznaczny - komputer nie jest w stanie w 100 procentach zastąpić człowieka i jego wrażliwości.

W finale konferencji odbyło się spotkanie przy muzyce na żywo i jam-session.

źródło: Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej

oprac. ek