Kalina kapryśna i melancholijna

Na zdjęciu Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt w roli Kaliny Jędrusik Na zdjęciu Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt w roli Kaliny Jędrusik, fot. Dorota Koperska

Wyspa Kalina to kolejna interesująca propozycja cyklu Off-Road - spektakli realizowanych na małej scenie Teatru Polskiego w Bielsku-Białej.

Autorką monodramu o sławnej aktorce i wokalistce Kalinie Jędrusik jest Zuzanna Bojda, która kwietniu 2018 r. w TP zadebiutowała jako dramatopisarka znakomitym spektaklem Ciało Bambina. Wtedy zmierzyła się z historią swojej skoczowskiej rodziny w trudnych wojennych czasach, teraz z legendą polskiego teatru. Oba spektakle wyreżyserowała Agata Puszcz.

W roli Kaliny Jędrusik w najnowszym spektaklu zrealizowanym na małej scenie TP występuje Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt, bardzo zdolna aktorka, m.in. świetna Aldonza w przedstawieniu Człowiek z La Manczy. Fizycznie podobna do legendarnej bohaterki spektaklu – nazywanej polską Marlin Monroe, uważanej za symbol sex appealu PRL-owskiej rzeczywistości, postaci owianej aurą skandalu, na temat której powstało wiele prawdziwych i podkoloryzowanych anegdot – aktorka sprawnie wchodzi w jej emploi. Wygląda, porusza się i zachowuje jak słynąca z kapryśnego usposobienia Kalina Jędrusik, nie przesadza jednak z manierą tak mocno zaznaczoną na początku spektaklu. Prezentuje obraz kobiety niepasującej do czasów, w których przyszło jej żyć, tęskniącej za holywoodzkim marzeniem, która mimo humorów i balansowania na krawędzi socjalistycznej moralności musiała twardo stąpać po ziemi, zapewniając byt sobie i swojemu mężowi – pisarzowi Stanisławowi Dygatowi.

To wyobcowanie, zaznaczone już w tytule monodramu, podkreśla wizualna strona spektaklu przygotowana przez Szymona Szewczyka, z obrotową owalną, błyszczącą częścią sceny czy ścianą pokrytą oniryczną roślinnością przypominającą sceny z filmu Melancholia Larsa von Triera. Urodę i styl postaci podkreślają gustowne kostiumy Igi Sylwestrzak – od małej czarnej przez różowe dessoua po złoto-koronkową toaletę.

Opowieść o Kalinie snuta przez Wiktorię Węgrzyn-Lichosyt przeplatana jest piosenkami, z których zmysłowego wykonania słynęła artystka. Na nowo zaaranżowane przez Dawida Suleja Rudnickiego i wykonane z muzyką na żywo graną przez pianistę Piotra Matusika, w interpretacji aktorki brzmią świeżo i interesująco, są mocnym elementem tego przedstawienia, które na pewno spodoba się publiczności pamiętającej i odkrywającej Kalinę Jędrusik.  

                                 wag

tekst: Zuzanna Bojda,
reżyseria: Agata Puszcz,
scenografia: Szymon Szewczyk,
kostiumy: Iga Sylwestrzak,
aranżacje piosenek: Dawid Sulej Rudnicki
Kalina – Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt
strażak, pianista – Piotr Matusik

Wyspa Kalina bierze udział w 26. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Konkurs nagradza najciekawsze propozycje repertuarowe, wspomaga polską dramaturgię w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzuje polski dramat współczesny.