Jego piosenki znała cała Polska

plakat

Pierwszy Ogólnopolski Konkurs Piosenek Jacka Lecha Moje serce należy do gór organizuje Dom Kultury im. Jacka Lecha. Wokalne zmagania zaplanowano na 15 kwietnia w sali widowiskowej placówki przy ulicy Żywieckiej 302. Wokaliści z całej Polski mogą zgłaszać się już teraz.

Podstawowy wymóg dla uczestników to ukończony 16. rok życia. W wokalnych zmaganiach mogą wziąć udział soliści, duety, zespoły - maksymalnie czteroosobowe - z całej Polski. Każdy  uczestnik, duet, zespół prezentuje jeden utwór z repertuaru Jacka Lech.

Przesłuchania konkursowe zaczną się 15 kwietnia o godzinie 9.00.

Kartę zgłoszenia należy dostarczyć do Domu Kultury im. Jacka Lecha osobiście albo wysłać pocztą tradycyjną lub elektroniczną na adres mikuszowicekrak@mdk.bielsko.pl do 2 kwietnia włącznie. Organizator potwierdzi otrzymanie zgłoszenia. Jeżeli uczestnik nie otrzyma potwierdzenia, Dom Kultury prosi o kontakt telefoniczny lub mailowy. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, o zakwalifikowaniu się do konkursu decyduje kolejność zgłoszeń.

Laureatów konkursu wyłoni jury, które oceni dobór repertuaru, umiejętności muzyczne i wokalne, intonację, dykcję, interpretację oraz ogólny wyraz artystyczny.

Organizatorzy przewidują główną nagrodę finansową oraz nagrody rzeczowe.

Celem konkursu jest popularyzacja piosenek Jacka Lecha, propagowanie kultury muzycznej, wspieranie uzdolnionej młodzieży i dorosłych, wspieranie i promowanie talentów oraz umożliwienie prezentacji umiejętności muzycznych i wokalnych, wymiana doświadczeń muzycznych wśród uczestników konkursu oraz ich opiekunów.

Jacek Lech - Leszek Zerhau urodził się 15 kwietnia 1947 r. w Mikuszowicach Krakowskich. Od najmłodszych lat wyróżniał się talentem muzycznym. Już w czasach szkolnych, jako uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Bielsku-Białej, założył własny amatorski zespół muzyczny, w którym śpiewał i grał na skrzypcach. W 1966 roku trafił do legendarnego polskiego zespołu Czerwono-Czarni. Przyjął wtedy pseudonim artystyczny Jacek Lech. Jego pierwsza piosenka Bądź dziewczyną z moich marzeń szybko stała się wielkim przebojem.

Kolejne lata działalności artystycznej wokalisty Jacka Lecha to pasmo krajowych i zagranicznych sukcesów: udział z zespołem Czerwono-Czarni we wspólnym koncercie z The Rolling Stones czy wyróżnienia na 5. Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu i rumuńskim Braszowie.

40-letni dorobek artysty to 150 piosenek i kilkanaście płyt; dwa jego albumy uzyskały tytuł Złotych Płyt.

Jacek Lech zawsze chętnie uczestniczył w koncertach charytatywnych na rzecz dzieci chorych i z niepełnosprawnością. Jako rodowity mikuszowianin, nigdy na dobre nie opuścił Bielska-Białej. Kochał ludzi, kochał swoje miasto i otaczające je góry Beskidy, czemu dał wyraz w swojej ulubionej piosence Moje serce należy do gór.

Jacek Lech zmarł 25 marca 2007 r. po ciężkiej chorobie, mając niespełna 60 lat.

Od listopada 2022 roku imię mikuszowickiego artysty nosi Dom Kultury w Mikuszowicach Krakowskich.

 

oprac. ek

 

plakat