Bezpłatna akcja kardiologiczna

grafika fot. materiały promocyjne

Choroby układu krążenia i cukrzyca to jedne z największych zagrożeń dla zdrowia, a nawet życia Polaków. W odpowiedzi na nie Fundacja Neuca dla Zdrowia ruszyła z akcją kardiologiczną. Ma ona na celu zbadanie serca oraz samodzielny i w pełni bezpieczny pomiar poziomu cukru we krwi.

Na trasie Kardiobusa znajduje się również Bielsko-Biała, gdzie 16 listopada przy ulicy Pięciu Stawów 6 będzie można wykonać bezpłatne badanie kardiologiczne. Zapisy odbywają się pod wskazanym adresem.

W Kardiobusie pacjent ma możliwość wykonania bezpłatnego badania EKG, pomiaru ciśnienia oraz badania BMI (przy występującej nadwadze). Badanie EKG jest szczególnie wskazane u osób z nadciśnieniem tętniczym oraz chorobami układu sercowo-naczyniowego (miażdżyca lub zawał serca). Niepokojącymi objawami u pacjentów są również ból w klatce piersiowej, duszność oraz zawroty głowy. Objawy te mogą świadczyć o zagrożeniu, jakim są postcovidowe choroby sercowo-naczyniowe.

- Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią jedną z najczęstszych przyczyn stanów zagrożenia życia. Świadomość i wiedza o chorobach kardiologicznych jest szczególnie istotna w ostatnich latach z uwagi na pandemię COVID-19 i jej powikłania, które w społeczeństwach nierzadko przejawiają się w formie chorób serca. Zachęcamy do regularnego monitoringu swojego zdrowia i w związku z tym zapraszamy wszystkich zainteresowanych na badania kardiologiczne. Dodatkowo, w naszym Kardiobusie udostępniamy możliwość samodzielnego pomiaru poziomu cukru we krwi - informuje prezes zarządu Fundacji Neuca dla Zdrowia Bogusława Golus-Jankowska.

Cukrzyca jest zjawiskiem globalnym, obecnie bliskim rozmiarom pandemii. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) szacuje, że co dziesiąta dorosła osoba na świecie żyje z cukrzycą. W Europie 36 procent osób chorujących na cukrzycę jest niezdiagnozowana, a w kraju statystyki są równie niepokojące. Raport dotyczący cukrzycy Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) informuje o 14-procentowym wzroście zachorowalności wśród dorosłych Polaków w latach 2013-2018. Ponadto w Polsce na cukrzycę choruje 9,1 procent społeczeństwa, a odsetek ten cały czas wzrasta.

Zagrożenie również stanowi insulinooporność oraz zespół metaboliczny, który znacząco podwyższa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 (3-6-krotnie) oraz zdarzeń sercowo-naczyniowych i zgonu bez względu na przyczynę (ok. 2-krotnie). Z tego względu Fundacja Neuca dla Zdrowia podjęła się przesiewowego badania poziomu glikemii we krwi.

Udział w badaniu jest bezpłatny, wymagane są jednak wcześniejsze zapisy. Można ich dokonać najpóźniej na 24 godziny przed planowanym badaniem pod tym samym adresem, gdzie odbywać się będą badania. Akcja odbywa się w godzinach 10.00-15.00, liczba miejsc jest ograniczona.

Wszelkie szczegóły dotyczące terminów badań, lokalizacji i zapisów znajdują się na stronie Fundacji Neuca dla Zdrowia w sekcji Aktualności https://fundacjaneuca.pl/.

źródło: Fundacja Neuca Dla Zdrowia

oprac. ek