BBusking, czyli artyści na ulicy

Na zdjęciu stojący człowiek fot. Jacek Kachel Wydział Prasowy UM w BB

Ciekawą formą spędzania sobotniego popołudnia w Bielsku-Białej było oglądanie sztuki ulicznej. 16 września w czterech miejscach miasta odbywały się pokazy I Przeglądu Artystów Ulicznych BBusking. 


Busking to różnorakie widowiska artystyczne - zaczynając od muzyki przez akrobacje po pantomimę i kuglarstwo - prezentowane w miejscach publicznych, mające dostarczyć rozrywki przypadkowym przechodniom. 
Wszystko zaczęło się na placu Chrobrego, gdzie swoje umiejętności prezentowała akrobatka powietrzna, mistrzyni świata Julia Dynak. Dynamiczny pokaz na kole wzbudził entuzjazm zgromadzonej publiczności. Trzeba przypomnieć, że występująca na ulicy artystka to uczennica Niepublicznej Szkoły Baletowej Romada w Opolu. Tytuły mistrzowskie zdobywała m.in. w: Barcelonie, Atenach, Florencji, Bolonii czy Montrealu. Szerszej publiczności znana jest też z udziału w 13. edycji telewizyjnego programu Mam Talent. 
Plac przed Teatrem Lalek Banialuka został zadominowany przez  żonglerów. Wystąpili Paweł Czarnik oraz Banan Chiquita. Artyści nie tylko pokazali swój kunszt, ale również zaprosili widzów, szczególnie dzieci, ale i dorosłych do spróbowania swoich własnych sił w żonglerce. Obserwując uczestników, trudno było ocenić komu - rodzicom czy dzieciom - żonglowanie sprawiało większą radość. 
Kolejny przystanek zlokalizowano na placu Wojska Polskiego, tam spektakl uliczny na szczudłach pt. Blask zaprezentował Teatr Świat. Było to symboliczne ujęcie dzisiejszego świata, w którym ludzie rzadko zauważają światło w swoim życiu, są ślepi, zapatrzeni w siebie i nie dostrzegają piękna otaczającego świata - tłumaczyli organizatorzy. 
Spektakl Blask niósł ze sobą przesłanie aby zwrócić uwagę na to, jak ważne w życiu jest światło - symbol witalności, energii, motywacji, pasji, zabawy.

Natomiast w Centrum Hobbystycznym Strefa przy ul. Gazowniczej 21A artyści kolektywu Kapelusznik proponowali pokazy tańca orientalnego i iluzji, warsztaty kuglarskie, festiwal baniek mydlanych. Na finał wydarzenia wystąpił Teatr Ognia Tesserakt.


JacK 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie
fot. Paweł Sowa Wydział Prasowy UM w BB


 

Na zdjęciu plakat
fot. Paweł Sowa Wydział Prasowy UM w BB