Rower pomaga

Na zdjęciu uczestnicy inauguracji akcji Rower Pomaga na rowerach fot. Fundacja Ekologiczna Arka

W Bielsku-Białej wystartowała V edycja akcji Rower pomaga organizowana przez Fundację Ekologiczną Arka wspólnie z Galerią Sfera. Organizatorzy zachęcają uczestników do jazdy na rowerze. Za wspólnie kilometry przejechane na rowerze Arka pomaga dzieciom z domu dziecka lub organizacji społecznej.

Jak wziąć udział w akcji? Zadanie jest bardzo proste. Przed każdą wycieczką rowerową należy włączyć aplikację STRAVA. Tam wpisujemy wyzwanie Rower Pomaga z Galerią Sfera, a aplikacja zlicza przejechane przez nas kilometry. Link do wyzwania to: https://www.strava.com/clubs/sfera.

Można również dopisywać się na stronie www.rowerpomaga.pl, zaznaczając akcję Rower Pomaga z Galerią Sfera 2021. Na stronie wydarzenia istnieje również możliwość sprawdzenia, o ile ograniczyliśmy emisję CO2, pokonując trasę rowerem, a nie samochodem.

W tym roku organizatorzy wydarzenia zdecydowali, że jeszcze większy nacisk położony zostanie na kwestie związane z zanieczyszczeniem powietrza i zamiast zakupionych rowerów, wybrany dom dziecka otrzyma zaaranżowaną przestrzeń do nauki pełną roślin i czystego powietrza.

- Zdajemy sobie sprawę, że dzisiaj kwestie związane z ochroną środowiska to odpowiedzialność każdego z nas. Od lat wspólnie z Fundacją Arka zwracamy uwagę na ten problem. Nasze inicjatywy, takie jak m.in. stacja rowerów miejskich, stacja ładowania pojazdów elektrycznych czy partnerstwo w niedawnej akcji Łapmy wodę - sprawiają, że aktywnie walczymy o lepsze powietrze w mieście. Zauważyliśmy również, jak dużym powodzeniem cieszy się nasza Tlenodajnia, w której nasi klienci mogą pracować w sąsiedztwie roślin i przy czystym powietrzu. Chcemy również, aby podopieczni domów dziecka mieli swoje miejsce, w którym chętnie będą mogli spędzać czas przy zabawie czy nauce – mówi dyrektor Galerii Sfera Monika Magner.

- Poprzez tegoroczną edycję i bazując na jej niesłabnącym zainteresowaniu, chcemy pokazać, że małymi krokami jesteśmy w stanie zmieniać otoczenie, w którym żyjemy. Dlatego zachęcamy do tego, aby wspólnie zamiast samochodu wybrać rower, wymieniać stare piece oraz kotły, zadbać o przestrzeń, w której uczymy się i pracujemy – dodaje prezes Fundacji Ekologicznej Arka Wojciech Owczarz.

Akcja potrwa do 17 października. Rower pomaga to największa społeczno-rowerowa inicjatywa w Polsce. W 2018 r. akcja otrzymała nagrodę Travelery, zajmując tym samym pierwsze miejsce w 12. edycji plebiscytu National Geographic w kategorii Społeczna inicjatywa roku.

źródło: Fundacja Ekologiczna Arka

oprac. ek

Na zdjęciu uczestnicy inauguracji akcji Rower Pomaga

 

Na zdjęciu uczestnicy inauguracji akcji Rower Pomaga

 

Na zdjęciu uczestnicy inauguracji akcji Rower Pomaga
fot. Fundacja Ekologiczna Arka