Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023

Na zdjęciu stojący ludzie fot. Paweł Sowa Wydział Prasowy UM w BB

Niedługo w Bielsku-Białej będą rywalizować najlepsi na świecie karatecy. Nasze miasto stanie się jedną z aren największej imprezy sportowej 2023 roku w Polsce, czyli Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023.


16 maja bielskim w Ratuszu umowę o współorganizacji Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 podpisali prezydent Jarosław Klimaszewski i wiceprezes spółki Igrzyska Europejskie 2023 Maciej Kurp. Tym samym Bielsko-Biała dołączyło do miast - organizatorów imprezy. Widomym tego znakiem było przekazanie repliki flagi olimpijskiej prezydentowi Jarosławowi Klimaszewskiemu.

Sportowców z całego świata gościć będą oprócz stolicy Podbeskidzia również: Myślenice, Oświęcim, Nowy Sącz, Wrocław, Rzeszów, Nowy Targ, Zakopane, Krynica-Zdrój, Tarnów, Chorzów, Krzeszowice no i oczywiście Kraków. 

Po podpisaniu umowy prezydent Jarosław Klimaszewski powiedział m.in.: - Dla Bielska-Białej to ważna chwila. Cieszymy się, że Bielsko-Biała znajdzie się wśród organizatorów Igrzysk Europejskich – największej imprezy sportowej 2023 roku w Polsce, a być może także w Europie. To dla miasta i regionu bardzo duża promocja. 

Prezydent przypomniał, że karate – i ogólnie sporty walki – cieszą się w Bielsku-Białej dużą popularnością. W hali pod Szyndzielnią od wielu lat rozgrywany jest jeden z największych, a być może największy, turniej karate w Polsce – Grand Prix Bielska-Białej POLISH OPEN, a także rozpoczynająca się lada dzień kolejna edycja Pucharu Europy Kadetów w judo. Także w Bielsku-Białej znajduje się centrala i biuro Polskiej Unii Karate – związku sportowego odpowiedzialnego za rozwój tej dyscypliny w Polsce.

- Dzięki temu mamy duże doświadczenie w organizacji tego typu imprez, co na pewno wykorzystamy podczas Igrzysk Europejskich – podkreślił prezydent, dziękując władzom spółki Igrzyska Europejskie 2023 za zaufanie, zaproszenie naszego miasta do grona organizatorów i powierzenie organizacji jednej z konkurencji. Prezydent dziękował także prezesowi Polskiej Unii Karate i Klubu Sportów Azjatyckich Atemi Bielsko-Biała Pawłowi Połtorzeckiemu, który także zabiegał o to, aby Bielsko-Biała mogło przyjąć sportowców z całej Europy.

- Jestem przekonany, że zawody okażą się sportowym i organizacyjnym sukcesem. Już dziś zapraszam na igrzyska mieszkańców Bielska-Białej i całego regionu, ale także gości z całego kraju i Europy. Dołożymy wszelkich starań, aby te zawody i całe igrzyska były wyjątkowe. Mamy nadzieję, że sportowcy i goście zapamiętają je na długo - mówił prezydent Jarosław Klimaszewski. 

W spotkaniu uczestniczył również sekretarz generalny Europejskiej Federacji Karate Davor Cipek, który podziękował ze wspaniałą dotychczasową współpracę podczas przygotowań do imprezy. 

Zawody będą trwały 12 dni, od 21 czerwca do 2 lipca. Ich uczestnicy będą walczyć o laury w 29 dyscyplinach. W 25 lokalizacjach znajdujących się w 13 miastach w szranki stanie 7000 sportowców z 48 krajów. Same te liczby są niezwykle imponujące. 

Serce światowego karate będzie biło w Bielsku-Białej 22 i 23 czerwca. W Hali Widowiskowo-Sportowej im. Zbigniewa Pietrzykowskiego w 12 konkurencjach wystąpi 96 sportowców z 20 krajów. Realizować zawody będzie Polska Unia Karate/KSA Atemi.

Transmisje lub retransmisje telewizyjne tego wydarzenie prowadzone będą na wielu kanałach informacyjnych i sportowych. Igrzyskom karate towarzyszyć również będą zawody w sumo, biegu górskim, szachach, AMP futbolu i wyścigi samochodowe. 

Oficjalnymi maskotkami Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 zostali Smok Krakusek i Salamandra Sandra. Warto przypomnieć, że zostały one wyłonione w otwartym konkursie dla młodych ludzi (5-15 lat) z całej Europy, na który wpłynęło ponad 2.400 zgłoszeń. 

JacK 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu plakat