Chodzi o fun z jazdy!

Na zdjęciu zawodnik podczas zjazdu i kibice fot. WHOOP UCI Mountain Bike World Series

Rowerzyści opanowali nasze miasto i region. Po raz pierwszy w Polsce i to w Bielsku-Białej 17-19 maja odbywa się międzynarodowa impreza organizowana w najlepszych rowerowych miejscach na świecie - seria zawodów Pucharu Świata WHOOP UCI MTB World Series.

Chodzi o kolarstwo górskie w odmianach grawitacyjnych, jak downhill (DH), enduro (EDR) i enduro na rowerach elektrycznych (E-EDR), spektakularne i ekscytujące dyscypliny. Puchar Świata WHOOP UCI MTB World Series to w tym temacie wydarzenie najwyższej rangi.

O tym, jak wyglądały starania o to, by tak poważna impreza odbyła się w Bielsku-Białej, opowiadał dzień przed zawodami podczas specjalnej konferencji prasowej w bielskim Ratuszu Jakub Jonkisz z ekipy Enduro Trails, której powierzono organizację zawodów w Polsce.

- Pierwszy raz aplikowaliśmy o to 7 lat temu. W 2018 i 2019 roku było blisko, ale kalendarz okazał się bardzo napięty i nie udało się. Teraz zdecydowaliśmy się na organizację pucharu we wszystkich odmianach grawitacyjnych i to jest bardzo trudne, zwłaszcza, że impreza odbywa się w dwóch miejscowościach – Bielsku-Białej i Szczyrku – mówił o wyzwaniach organizacyjnych J. Jonkisz.

Pytany o trasy, ich przebieg i kształt wspomniał, że prace trwały 3-4 miesiące.

- Ale nie zaczynaliśmy od początku. Trasy powstały na bazie tras enduro, które tu mamy od wielu lat. Teren sam w sobie nie jest wymagający. Nie ma wiele kamieni czy skał, są trawy i drzewa, jest trochę stromo. Górne sekcje są bez drzew. Zdecydowaliśmy się też na budowę skoczni, na której skoki nie są wymagające, ale widowiskowe. Środkowa i dolna sekcja to już miły i techniczny przejazd. Trasy zyskały kształt w ostatnich 3-4 miesiącach i zmieniały się podczas treningów. Mam nadzieję, że czekacie na to – mówił do zawodników zgromadzonych na konferencji.

Ci natomiast, jak czołowy polski downhillowiec Sławek Łukasik, wyrażali nadzieję, że pogoda dopisze i trasy będą suche, bo to będzie dobre dla zawodników i da najwięcej fanu z jazdy. - A poza tym to klasyka – mówił. I do tego trasy są skoczne.

Zawody rozgrywane są w trzech dyscyplinach, a finał każdej z nich odbędzie się innego dnia między 17 a 19 maja. W piątek zaplanowano Puchar Świata w enduro (EDR), a w sobotę zmagania E-EDR (enduro na rowerach wspomaganych elektrycznie) - oba na trasach kompleksu ścieżek rowerowych Enduro Trails w Bielsku-Białej. Rywalizacja w obu dyscyplinach rozgrywana jest także w formacie Open, dzięki czemu - oprócz światowej elity i zawodowców - na starcie stają również najszybsi amatorzy. Finał obu wyścigów i dekoracja zwycięzców odbędzie się na terenie bielskich Błoni przy ul. Pocztowej.

Kiedy dziś rano byliśmy na bielskich Błoniach, tamtejsza strefa kibica budziła się do życia. W ciągu dnia możecie tam liczyć na transmisje live z zawodów na dużych telebimach, strefę expo z licznymi wystawcami z branży rowerowej, animacje i warsztaty dla dzieci, muzykę na żywo, wywiady z zawodnikami i strefę gastronomiczną.

Zwieńczeniem weekendu będzie Puchar Świata w Downhillu (DHI), najbardziej widowiskowej dyscyplinie rowerowej grawitacji. Finały downhillu odbędą się w niedzielę w Szczyrku i, jak przystało na przysłowiową wisienkę na torcie, będą transmitowane na żywo w Eurosporcie. Dla publiczności na miejscu zorganizowana będzie strefa kibica z licznymi atrakcjami od globalnych partnerów serii.

Misją Warner Brothers Discovery, głównego organizatora serii, jest unifikacja wszystkich dyscyplin kolarstwa górskiego w jednej globalnej serii. Światowa seria jednoczy wszystkich kolarzy górskich, zawodowców i amatorów, zawodników i kibiców, pozwalając wspólnie rozwijać ten sport.

Zawody w Bielsku-Białej to jeden z przystanków w całej serii Pucharów Świata WHOOP UCI MTB, która w tym roku gościć będzie w dziesięciu krajach na całym świecie. Bielsko-Biała dołączyło do kalendarza, obok tak kultowych rowerowych lokalizacji, jak Fort William w Szkocji, Finale Ligure we Włoszech, Lake Placid w USA czy Les Gets we Francji.

Warner Brothers Discovery odpowiada za całą serię zawodów Pucharu Świata w kolarstwie górskim, ekipie Enduro Trails powierzono natomiast organizację zawodów w Polsce. Głównym partnerem i wsparciem dla organizatorów jest miasto Bielsko-Biała. Pozostali partnerzy imprezy: Województwo Śląskie, Murapol, Aluprof i miasto Szczyrk.

Dowiedz się więcej na: https://endurotrails.pl/whoop-uci-mtb-puchar-swiata/o-zawodach

bilety: w miejscach imprezy
informacje o serii: https://ucimtbworldseries.com/
transmisja na żywo: link

harmonogram

piątek 17 maja
enduro (EDR, Open EDR): wyścig Pucharu Świata Enduro oraz Open Enduro, downhill (DHI): dwie sesje treningowe na trasie (popołudniowa mierzona), strefa expo na Błoniach i zawody Pump Track dla dzieci, strefa kibica na Błoniach: telebim z bieżącymi relacjami z wyścigu i wywiadami;

sobota 18 maja
enduro (E-EDR, Open E-EDR): Wyścig Pucharu Świata E-Enduro oraz Open E-Enduro, downhill (DHI): sesja treningowa, przejazdy kwalifikacyjne, półfinały, strefa expo na Błoniach, animacje dla dzieci, koncerty wieczorem, strefa kibica na Błoniach: telebim z bieżącymi relacjami z wyścigu i wywiadami;

niedziela 19 maja
otwarcie stref kibiców w Szczyrku: telebim z bieżącymi wynikami i transmisją live, downhill (DHI): sesja treningowa, finały juniorów LIVE, finał Elity LIVE.

na podstawie informacji: Enduro Trails

ek

Na zdjęciu uczestnicy konferencji
Konferencja prasowa w bielskim Ratuszu, fot. Szymon Gąsowski / Wydział Prasowy UMBB