Będziemy gościć mistrzów w ampfutbolu

Będziemy gościć mistrzów w ampfutbolu fot. Klub Kuloodporni Bielsko-Biała

Klub Kuloodporni Bielsko-Biała stanął przed ambitnym wyzwaniem – będzie organizatorem turnieju finałowego Ligi Mistrzów w Ampfutbolu z udziałem ośmiu najlepszych drużyn Europy. 18 grudnia podano wyniki głosowania poszczególnych federacji krajowych amfutbolu, które wskazały Bielsko-Białą jako gospodarza zawodów.

Radość Kuloodpornych była wielka. Klub Kuloodporni nie zostanie jednak osamotniony w tym dużym przedsięwzięciu, otrzyma dużą pomoc od współorganizatora turnieju, którym będzie TS Podbeskidzie, a władze samorządowe Bielska-Białej i Czechowic-Dziedzic zapowiadają wsparcie i cieszą się z kolejnej okazji do międzynarodowej promocji swych gmin.

- Środowisko skupione wokół Kuloodpornych stworzyło w Bielsku-Białej coś pięknego przy tak naprawdę niewielkiej pomocy z zewnątrz. Myślę, że już czas, aby miasto włączyło się w to mocniej, tym bardziej, że ten projekt znakomicie łączy promocję sportu i promocję miasta. Przeprowadźmy dobrze tę imprezę, będzie to kolejna okazja pokazania nowej sportowej twarzy miasta, bardzo na to liczymy - mówi prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

Turniej odbędzie się w dniach 22-24 maja 2020 r. i wyłoni najlepszy klub w Europie. Będą w nim walczyć mistrzowie z ośmiu krajów - Polski, Anglii, Irlandii, Turcji, Włoch, Gruzji, Rosji i Azerbejdżanu – w sumie około 150 zawodników. Rozgrywki Ligi Mistrzów odbywać się będą na stadionie Bielsko-Bialskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Młyńskiej i na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Czechowicach-Dziedzicach (faza grupowa) oraz na Stadionie Miejskim przy ul. Rychlińskiego w Bielsku-Białej, gdzie będzie główna arena zawodów i gdzie zobaczymy mecze finałowe. Będzie to druga edycja Ligi Mistrzów w Ampfutbolu, pierwsza odbyła się w roku 2019 w Gruzji, mistrz Polski - drużyna Legii Warszawa - zajęła wtedy drugie miejsce. O prawo organizacji turnieju ubiegały się dwa kraje: Polska i Turcja. Tylko one spełniły bardzo wysoko postawione wymagania. - Głosy oddają przedstawiciele każdej krajowej federacji zrzeszonej w EAFF - tłumaczył jeszcze przed werdyktem prezes Kuloodpornych Daniel Kawka na konferencji prasowej.

- Szanse oceniam pół na pół, ale trzeba przyznać, że konkurencja turecka jest bardzo mocna. Turcja ma najmocniejsze kluby na świecie, jeśli chodzi o ampfutbol, ale Polska również znaczy coraz więcej. Jeśli chodzi o stronę promocyjną, to na pewno Turcję wyprzedzamy, u nas to wygląda bardziej profesjonalnie. Zaangażowanie takich sportowców, jak Robert Lewandowski, Łukasz Fabijański, Kamil Krusiński, którzy są ambasadorami polskiej federacji, zainteresowanie kibiców robią swoje. Widać, jak ampfutbol został miło przyjęty przez kibiców, jakim cieszy się zainteresowaniem, a to ciągnie za sobą zainteresowanie sponsorów czy miast. A ampfutbol w Polsce ma dopiero 8 lat – dodał. Na pewno na decyzji krajowych federacji zaważyły jakość bazy sportowej i hotelowej oraz dogodne położenie naszego miasta, które zostało patronem imprezy. – Do każdej imprezy przygotowujemy się profesjonalnie. Murawa będzie na najwyższym poziomie – zapewnia dyrektor Bielsko-Bialskiego Ośrodka Sportowego Grzegorz Jania.

Bielsko-Biała ani Czechowice-Dziedzice nie obawiają się organizacji ligi, bo mają dobre doświadczenia w organizacji mistrzostw świata w piłce nożnej do lat 20, które odbyły się w maju 2019 r. Klub Kuloodporni od 2015 roku organizuje jedyne w województwie śląskim treningi dla seniorów, w tym roku zdobył tytuł mistrza Polski jako najmniej doświadczony klub. - Od 2017 r. organizujemy również treningi dla juniorów jako pierwszy klub ampfutbolowy w Polsce. Pięciu naszych zawodników gra w juniorskich reprezentacjach Polski. W tym roku planowane są pierwsze mecze do lat 10 i do lat 15, tutaj nasi zawodnicy stanowiliby o sile tych reprezentacji. Od czterech lat organizujemy dwudniowe turnieje mistrzostw Polski, które cieszą się zainteresowaniem większym niż w Warszawie czy Krakowie. Na trybunach jest dużo kobiet i dzieci, rodzinna atmosfera, bardzo o to dbamy i z tego jesteśmy bardzo dumni – mówi Daniel Kawka.

Katarzyna Kucybała