78. Tour de Pologne zakończony

Na zdjęciu kolarze Tour de Pologne 2021, fot. Jacek Kachel Wydział Prasowy UM w BB

Julius van den Berg wygrał siódmy, ostatni etap Tour de Pologne. W klasyfikacji generalnej zwyciężył Joao Almeida. Jednak dla mieszkańców Bielska-Białej i regionu najważniejszy był V etap wyścigu, którego metę zorganizowano w stolicy Podbeskidzia. U nas triumfował Niklas Arndt (Team DSM).

Trasa piątego etapu tegorocznego Tour de Pologne prowadziła z Chochołowa do Bielska-Białej. Kolarze mieli do pokonania 172 kilometry. Niedługo po starcie zawiązała się ucieczka w składzie: Yevgeniy Fedorov (Astana-PremierTech), Daniel Arroyave (EF Education – Nippo), Robert Power (Qhubeka-Assos), Emils Liepins (Trek-Segafredo), Jonas Rickaert (Alpecin-Fenix) oraz Łukasz Owsian (reprezentacja Polski). Pierwszą z premii dnia – premię górską PZU Przełęcz Krowiarki (I kat.) - wygrał Emils Liepins, wyprzedzając walczącego o utrzymanie koszulki lidera klasyfikacji górskiej PZU Łukasza Owsiana.
W takiej samej kolejności kolarze zameldowali się także na drugiej premii górskiej PZU, Kocierz. Na ostatniej premii górskiej PZU na Przegibku jako pierwszy był Polak Łukasz Owsian, tym samym potwierdził, że jest najlepszym góralem tej edycji wyścigu.
Czterech kolarzy uciekinierów razem wjechało na rundy w Bielsku-Białej. Śmiałków dogoniono dopiero na ostatnich kilometrach. O wszystkim zdecydował wyczerpujący finisz na podjeździe, w którym najlepszy okazał się Niklas Arnd (Team DSM), który minimalnie wyprzedził Mateja Mohoricia (Bahrain-Victorious) oraz Stefano Oldaniego (Lotto Soudal). Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers), najlepszy z Polaków, finiszował jako jedenasty.
Bielsko-Biała już czwarty rok z rzędu było gospodarzem mety etapu Tour de Pologne. Na całej trasie biegnącej przez miasto kolarzy dopingowali licznie zgromadzeni mieszkańcy. Czesław Lang podsumowując ten etap stwierdził: - Piąty etap był bardzo piękny. Przejechaliśmy przełęcz Krowiarki, przełęcz Kocierz, a także Przegibek. Sam finisz w Bielsku-Białej był bardzo emocjonujący i wymagający. Na trasie widzieliśmy wiele akcji kolarzy, ale bohaterem był Łukasz Owsian, który z powodzeniem walczył o koszulkę lidera klasyfikacji najlepszy góral PZU.
Czesław Lang złożył podziękowania władzom Bielska-Białej za doskonałą współpracę przy organizacji tej edycji wyścigu.
- Jako zastępca prezydenta, ale jeszcze bardziej jako bielszczanin cieszę się, że jako miasto bierzemy czynny udział w jednej z największych imprez sportowych w naszym kraju. Jest nam tym bardziej miło, że ekipa Lang Teamu kolejny raz przyjeżdża wraz z Tour de Pologne do Bielska-Białej. Promujemy się przez sport, jednocześnie pokazując uroki naszego miasta - mówił podczas rozdania medali i nagród na mecie V etapu Tour de Pologne zastępca prezydenta Bielska-Białej Przemysław Kamiński. Pytany o to, czy kolarze pojawią się jeszcze w stolicy Podbeskidzia, odpowiedział - Jeśli tylko Czesław Lang zechce, a wyścig będzie rozgrywany na południu Polski – z pełnym zaangażowaniem podejmiemy się przyjęcia kolarzy w naszym mieście.
Przemysław Kamiński podkreślił, jak wielkie znaczenie dla młodzieży ma - odbywający się równolegle do Tour de Pologne - Tour de Pologne Junior.
- Widać, że to jest metoda. W każdej dyscyplinie, również w kolarstwie, to sport zawodowy sprawia, że rozwija się sport amatorski. To z kolei przekłada się na kolejne talenty. Tak było choćby w skokach narciarskich - nasi obecni mistrzowie wychowali się, wzorując na Adamie Małyszu. Myślę, że podobnie może być w kolarstwie i za kilka czy kilkanaście lat tych młodych dziś ludzi będziemy oglądać w największych wyścigach – powiedział zastępca prezydenta Bielska-Białej.
Zmagania w ramach Tour de Pologne Junior w Bielsku-Białej zgromadziły na starcie 250 zawodników: młodzików, młodziczek oraz żaków. Młodzicy mieli do pokonania trzy pętle o długości 4,6 kilometra, a młodziczki oraz żacy dwa 4,6-kilometrowe okrążenia trasy. W kategorii młodzików wysoką formę potwierdził Nikodem Gwóźdź (GK Gliwice), który po pierwszym okrążeniu zdecydował się na ucieczkę i wypracował sobie przewagę, która zapewniła mu wygraną. W kategorii młodziczek w Bielsku-Białej triumfowała Maria Okrucińska (Copernicus Toruń), która na mecie wyprzedziła Gabrielę Kaczmarczyk (ŚFS Daleszyce). W kategorii żaków zwyciężyła Natalia Piróg (KS Deichmann SKSM Abus Sobótka), a wśród chłopców Mikołaj Klaczkowski (KLKS Azalia Brzóza Królewska).  

 

 

JacK

Na zdjęciu kolarze Na zdjęciu kolarze Na zdjęciu kolarze Na zdjęciu kolarze