100-lecie Śląskiego Związku Piłki Nożnej

Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej na gali 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej regionu Podbeskidzia Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej na gali 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej regionu Podbeskidzia, fot. Śląski ZPN

Gala 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej regionu Podbeskidzia odbyła się 24 stycznia w bielskiej restauracji Wirtuozeria.
- O naszej sile świadczą wyniki osiągane przez zespoły, rzesze piłkarzy i szkoleniowców oraz działaczy, którzy tworzyli historię i budują teraźniejszość oraz przyszłość piłki nożnej w bielskim podokręgu - stwierdził prezes Podokręgu Bielsko-Biała Roman Kubieniec.

O randze spotkania świadczyła obecność wielu znakomitych gości, w tym prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego oraz prezesa Beskidzkiej Rady Olimpijskiej Tadeusza Pilarza i prezesa Rady Wojewódzkiej Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe Andrzeja Sadloka.

- Podbeskidzie dało śląskiej piłce takich działaczy, jak: Józef Ciszewski, Czesław Biskup, Janusz Szymura, Roman Kubieniec, Andrzej i Wojciech Sadlokowie oraz Wojciech Waligóra, a także piłkarzy z Grzegorzem Więzikiem i Markiem Sokołowskim. Wyróżniając te osoby, chcę podziękować wszystkim działaczom, trenerom, piłkarzom, sędziom i samorządowcom. Dziękuję za gościnę i przygotowanie tej gali, a szczególnie dziękuję Romanowi Kubieńcowi za jego spokój, zaangażowanie i codzienną pracę dla rozwoju piłki na Podbeskidziu - powiedział Henryk Kula.

Po prezentacji filmu i wystąpieniu historycznym wręczono zasłużonym działaczom medale Za wybitne osiągnięcia w rozwoju piłki nożne i specjalne medale 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej. Była zabawa i wspomnienia, ale też budowanie planów na przyszłość.

JacK

Kalendarium historyczne Śląskiego Związku Piłki Nożnej:
20 marca 1920 r. w Bytomiu powstał Górnośląski Związek Towarzystw Sportowych, będący organizatorem rozgrywek piłkarskich i protoplastą Okręgowego Związku Piłki Nożnej; jego pierwszym prezesem wybrano inż. Edmunda Grabianowskiego.
W kwietniu 1920 r. w Wielkich Hajdukach powstał Ruch, późniejszy Ruch Chorzów, najbardziej zasłużony śląski klub piłkarski.
18 czerwca 1920 r. w Lipinach Śląskich odbył się pierwszy oficjalny mecz reprezentacji Górnego Śląska przeciwko drużynie Lwowa złożonej z piłkarzy Pogoni i Czarnych, ale też stołecznej Polonii Warszawa, rywale wygrali 8:3.
4 sierpnia 1920 ze struktur Górnośląskiego ZTS wyodrębnił się Górnośląski Związek Okręgowy Piłki Nożnej z siedzibą w Bytomiu, którego prezesem został Stanisław Flieger.
29 sierpnia 1920 r. odbył się pierwszy oficjalny mecz mistrzowski w ramach struktur GZOPN w Lipinach Śląskich pomiędzy miejscowym Naprzodem a Wandą Chropaczów.
12 grudnia 1920 r. zainaugurowano rozgrywki o mistrzostwo klasy A, które miały wyłonić pierwszego mistrza Górnego Śląska. W sierpniu 1921 r. Polski Związek Piłki Nożnej - powstały w grudniu 1919 r. i mający siedzibę w Krakowie - przyjął Górnośląski ZOPN na członka nadzwyczajnego.

Historia podokręgu Bielsko-Biała:
W 1924 r. z inicjatywy działaczy powstał Podokręg Piłki Nożnej w Bielsku i Białej, podlegający terytorialnie Okręgowemu Związkowi Piłki Nożnej w Katowicach. 22 kwietnia 1945 r. na posiedzeniu organizacyjnym z inicjatywy Śląskiego OZPN reaktywowano Podokręg Piłki Nożnej w Bielsku-Białej, obejmujący zasięgiem kluby, które należały do niego przed 1939 r. z miast: Bielsko, Biała, Żywiec, Kęty, Andrychów, Wadowice, Oświęcim, Brzeszcze, Dziedzice, Czechowice, Cieszyn, Skoczów  i Pszczyna. Przewodniczącym podokręgu został Jerzy Hess, zastępcą Galos, sekretarzami Artur Kulig i Jan Kalinowski, członkami - Skoczylas, Gałuszka, Przybylski. Przewodniczącym wydziału gier i dyscypliny został Stefan Pindel, zastępcą Józef Jarosz, członkami - Polaczek, Malinowski i Mrowiec.
Już 3 maja 1945 r. rozegrano pierwszy mecz  Bielsko-Kraków, drużyna Bielska przegrała 2:6 (0:3).
W latach 1945-1949 na corocznych zebraniach wybierani byli nowi członkowie władz podokręgu - w dokumentach pojawiają się nazwiska: Zarzycki, Jarzębiński, Herzberg, Jarek, Dąbrowski, Steinhof, Janik, Then, Bielewicz, Adamski, Olearczyk, Gowin, Bielewicz, Humenny, Kogut, Łajczak, Warmuz, Placzke, Śliwka. W 1950 r. podokręg został przejęty przez Wojewódzki Komitet Kultury Fizycznej w Katowicach, prowadził nadal rozgrywki w dotychczasowym zakresie. W 1951 r., po połączeniu Bielska i Białej w jedno miasto i po odejściu klubów z powiatów Wadowice i Żywiec do OZPN w Krakowie, podokręg w Bielsku-Białej prowadził rozgrywki klasy A, B  i C seniorów z przedmeczami juniorów oraz eksperymentalnie rozgrywki trampkarzy. Podokręgowi podlegały wówczas kluby z powiatów: Bielsko-Biała, Cieszyn i Pszczyna.
W 1960 r. wybrano nowe władze podokręgu: Władysław Pysz - prezes, Stefan Placzke - przewodniczący wydziału gier i dyscypliny, Z. Marzec - kapitan sportowy, A. Smełty, M. Nalepa, S. Danielec, T. Galos, A. Humenny - członkowie zarządu. Wydział gier i dyscypliny tworzyli Szwanda, Szczotka, Piątek, Paszek, Kwaśniewski, Bułka, Ślosarczyk, Misiura, Polak, Janota, Bąbała, Rozner i Kruk, W. Hornik i Z. Pruski komisję szkoleniową; a Tarnawski, Gowin, Tymich - komisję rewizyjną.
Od 1962 r. kadencja władz podokręgu została przedłużona na okres 4 lat, a w tym czasie składy poszczególnych wydziałów  były  uzupełniane m.in.  przez takie osoby, jak F. Maga, Z. Marzec, Z. Machino, K. Danielec, J. Zatorski, J. Kalinowski, E. Sobesto, J. Pokral, M. Kozynacki, J. Piłocik i J. Małecki.
W 1974 r. uroczyście obchodzono jubileusz 50-lecia podokręgu, który kończył okres trudnej, ale owocnej pracy wielu działaczy zaangażowanych w rozwój piłki nożnej na Podbeskidziu.
Po utworzeniu województwa Bielsko-Biała w 1976 r. powołany został do życia Okręgowy Związek Piłki Nożnej, który przejął prowadzenie rozgrywek podokręgu Bielsko-Biała do 2000 r., kiedy to odłączono od Bielska-Białej drużyny z powiatów Oświęcim i Wadowice. W związku z tym ponownie wydzielono z okręgowego związku podokręg Bielsko-Biała, a jego prezesem wybrano Alfreda Jenknera; wiceprezesami zostali Roman Kubieniec, Jerzy Więcek, sekretarzem Zbigniew Kaczmarczyk, członkami zarządu - Piotr Piechówka, Tadeusz Stawowczyk, Aleksander Szendzielorz i Wojciech Waligóra. Podokręg prowadził rozgrywki klasy A i B seniorów oraz juniorów i młodzików C i D.
W 2004 r. prezesem podokręgu wybrany został Roman Kubieniec, wiceprezesami Eugeniusz Kulik i Wojciech Waligóra, sekretarzem Zbigniew Kaczmarczyk, członkami zarządu Alfred Jenkner, Leszek Kowalewski i Tadeusz Stawowczyk. Po walnym zebraniu sprawozdawczo-wyborczym 4 kwietnia 2008 r. funkcję prezesa powierzono ponownie Romanowi Kubieńcowi, wiceprezesami zostali wybrani Eugeniusz Kulik i Wojciech Waligóra, sekretarzem Zbigniew Kaczmarczyk, członkami  Henryk Baścik, Ireneusz Furczyk i Zbigniew Suwaj.
Podokręg nadal prowadzi rozgrywki klasy A i B seniorów oraz lig C i D juniorów i młodzików, w których udział bierze 31 klubów reprezentowanych przez 23 drużyny seniorów i 32 drużyny juniorów i młodzików.
 

Ze strony: www.bozpn-bielsko.pl