Z sercem do pacjenta

Na zdjęciu siedziba Beskidzkiej Izby Lekarskiej Beskidzka Izba Lekarska, gdzie odbędzie się Klub Pacjenta, fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

Cykl spotkań pod nazwą Klub Pacjenta odbędzie się 2 grudnia w siedzibie Beskidzkiej Izby Lekarskiej przy ul. Bystrzańskiej 23 w Bielsku-Białej. Uczestnicy będą mogli wysłuchać interesujących wykładów ekspertów na temat zdrowia, a także wziąć udział w indywidualnych konsultacjach. Spotkanie stanowi wydarzenie towarzyszące 3. Podbeskidzkim Warsztatom Diagnostyki Obrazowej i Procedur Małoinwazyjnych, współorganizowanych przez Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej, Beskidzką Izbę Lekarską, Beskidzkie Centrum Onkologii w Bielsku-Białej oraz Grupę American Heart of Poland.

Prelekcje w Bielsku-Białej stanowią część szerszego projektu pod nazwą Klub Pacjenta. Jest to inicjatywa, która zwraca szczególną uwagę na profilaktykę zdrowotną i budowanie relacji ze środowiskiem pacjentów. Tym razem Klub Pacjenta został połączony z innym ważnym wydarzeniem w świecie medycyny – Podbeskidzkimi Warsztatami Diagnostyki Obrazowej i Procedur Małoinwazyjnych. Wydarzenie 2 grudnia zorganizowano specjalnie z myślą o pacjentach, to, które odbędzie się 1 grudnia skierowane jest natomiast do lekarzy, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę i podzielić się doświadczeniami z zakresu diagnostyki i leczenia. Tematem przewodnim warsztatów będą wady strukturalne serca u dzieci i dorosłych, natomiast spotkania dla pacjentów będą ogniskować się wokół profilaktyki w chorobach układu krążenia.

– Trzecia edycja Podbeskidzkich Warsztatów Diagnostyki Obrazowej i Procedur Małoinwazyjnych będzie wyjątkowo ciekawa, nie tylko z uwagi na wybrane zagadnienia, ale również na fakt, iż będą jej towarzyszyć również prelekcje dla pacjentów. Tym sposobem spotkanie będzie nie tylko doskonałą platformą wymiany doświadczeń w środowisku lekarskim, ale również okazją do budowania większej świadomości na temat zdrowia wśród społeczności lokalnych – mówi prof. dr. hab. n. med. Krzysztof Milewski, ordynator Oddziału Kardiologii, dyrektor Ośrodka Kardiologiczno-Kardiochirurgicznego Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Bielsku-Białej, Grupa American Heart of Poland.
– Dodatkowo będziemy się mogli podzielić naszą wiedzą również z przyszłymi pokoleniami lekarzy, w ramach wydarzenia przewidziane są bowiem również warsztaty dla licealistów. W ten sposób możemy dołożyć swoją cegiełkę do tego, aby zachęcać młodych ludzi do związania swojej przyszłości zawodowej z medycyną – wyjaśnia.

W czasie spotkania poruszone zostaną m.in. tematy dotyczące karty pacjenta z niewydolnością serca, roli i miejsca rehabilitacji kardiologicznej u osób z chorobami układu krążenia oraz wsparcia psychologicznego dla pacjentów z chorobami układu krążenia i ich rodzin. Zainteresowani dowiedzą się również, jak istotne znaczenie w zapobieganiu chorobom serca i naczyń ma prawidłowy styl żywienia. Przedstawione zostaną również optymalne wzorce ruchowe dla kuracjuszy rozpoczynających aktywność fizyczną. Osobny wykład poświęcony zostanie prawom i obowiązkom pacjenta. Wyjątkowym elementem spotkania będzie też prelekcja on-line przedstawiciela Biura Rzecznika Praw Pacjenta.

- To bardzo ważna inicjatywa. Serdecznie zapraszamy na to spotkanie pacjentów – podkreśla dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku Białej Sabina Bigos-Jaworowska.

Ideą Klubu Pacjenta jest propagowanie wiedzy na temat chorób cywilizacyjnych, zdrowego żywienia, aktywności fizycznej, walki z nałogami i przyzwyczajeniami negatywnie wpływającymi na zdrowie. Stąd też oprócz wykładów w ramach spotkania przewidziane zostały również indywidualne konsultacje z kardiologiem, fizjoterapeutą, dietetykiem i psychologiem. Na uczestników czeka także możliwość pomiaru ciśnienia oraz prezentacja systemu do zdalnego monitorowania pacjenta. Zarówno wykłady, konsultacje jak i badania przeprowadzane w trakcie wydarzenia są bezpłatne.

Wśród ekspertów, którzy chętnie podzielą się swoją gruntowną wiedzą i doświadczeniem znajdą się:
- prof. dr hab. n. med. Krzysztof Milewski, ordynator Oddziału Kardiologii, Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca, Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Bielsku-Białej, dyrektor generalny Centrum Badawczo-Rozwojowego, Grupa American Heart of Poland,
- dr hab. prof. Zbigniew Nowak, kierownik Zakładu Fizjoterapii w Chorobach Wewnętrznych Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach,
- dr. hab. prof. Krzysztof Ficek, specjalista ortopeda Galen-Ortopedia Sp. z o.o., Katedra Fizjoterapii w Dysfunkcjach Narządu Ruchu i Medycyny Sportowej AWF w Katowicach,
- Marzanna Bieńkowska, zastępca dyrektora Departamentu Dialogu Społecznego i Komunikacji, Biuro Rzecznika Praw Pacjenta,
- Agnieszka Wołczenko, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń EcoSerce,
- mgr Katarzyna Jasionowicz, dietetyk z Uzdrowiska Ustroń, Grupa American Heart of Poland,
- mgr Justyna Zdanowicz, psycholog z Centrum Medycznego Corvita w Bielsku-Białej.

Organizatorami spotkania są: Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca, Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Bielsku-Białej, Grupa American Heart of Poland; Beskidzka Izba Lekarska, Beskidzkie Centrum Onkologii w Bielsku-Białej, Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.
Partnerami wydarzenia są natomiast: Fundacja Z sercem do Pacjenta, Centrum Medyczne Corvita w Bielsku-Białej, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń EcoSerce, Akademia Śląska w Katowicach, Polskie Towarzystwo Lekarskie, Galen-Ortopedia Sp. z o.o.; Fundacja WhyNot oraz mTree Medical Soltions Sp. z o.o.

plakat