Ten oddział jest potrzebny

Na zdjęciu wnętrze oddziału psychiatrycznego fot. Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej

Drugą rocznicę powstania obchodzi Całodobowy Oddział Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej. Minione 24 miesiące pokazały, że oddział o takiej specjalizacji jest bardzo potrzebny i stanowi ważny punkt na medycznej mapie regionu.

Całodobowy Oddział Psychiatrii Dzieci i Młodzieży powstał w listopadzie 2018 roku. Liczy 17 łóżek i znajduje się na pierwszym piętrze pawilonu nr 5 Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej. Wcześniej pawilon przeszedł gruntowną modernizację. W ciągu dwóch lat oddział przyjął 437 pacjentów, którymi zajmował się wykwalifikowany personel lekarsko-pielęgniarsko-terapeutyczny.

Najczęściej hospitalizowani byli pacjenci w wieku 14-16 lat, najmłodszy pacjent miał zaledwie 6 lat, najstarszy obchodził w szpitalu 18. urodziny. Dominowali pacjenci z województwa śląskiego i małopolskiego. Tylko w bieżącym roku w Psychiatrycznej Izbie Przyjęć przeprowadzono 322 konsultacje; średnio jest ich około 30 miesięcznie. Oprócz tego, kilkadziesiąt konsultacji psychiatrycznych dotyczyło pacjentów innych oddziałów szpitala, szczególnie Oddziału Pediatrycznego i Oddziału Chirurgii Dziecięcej.

- Wśród schorzeń pacjentów hospitalizowanych dominowały pilne przyjęcia - po próbach samobójczych (najczęściej przez zamierzone zatrucie lekami), z powodu zaburzeń depresyjnych, zaburzeń zachowania oraz trudności emocjonalnych – informuje specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży, ordynator Całodobowego Oddziału Psychiatrii Dzieci i Młodzieży, lekarz Sabina Micorek. Ordynator dodaje, że trwająca od wielu miesięcy sytuacja epidemiologiczna spowodowała zwiększenie liczby hospitalizacji pacjentów cierpiących na zaburzenia depresyjne, lękowe, jadłowstręt psychiczny oraz podejmujących próby samobójcze. Wynika to z faktu, że w wielu przypadkach izolacja społeczna nasila objawy zaburzeń psychicznych u młodzieży.

Warto dodać, że młodzi pacjenci oddziału mogą korzystać z porad Rzecznika Praw Pacjenta Psychiatrycznego.

- Starania kierownictwa Szpitala Pediatrycznego oraz władz powiatu bielskiego dotyczące uruchomienia tego oddziału trwały długo i wymagały wielkiej cierpliwości oraz wielkiego zaangażowania. Ale teraz, z perspektywy minionych dwóch lat, znając liczbę pacjentów, hospitalizacji oraz konsultacji - widzimy wyraźnie, że ten oddział był naprawdę bardzo potrzebny – podsumowuje p.o. dyrektora Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej Katarzyna Czauderna.

źródło: Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej
oprac. ek