Nowy sprzęt w Pediatryku

Na zdjęciu nowy sprzęt i personel szpitala fot. Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej

Dzięki dofinansowaniu z budżetu powiatu bielskiego, budżetu województwa śląskiego oraz Fundacji na rzecz Rozwoju Szpitala Pediatrycznego Razem dla Dzieci, Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej kupił trzy nowoczesne, wysokiej klasy i bardzo potrzebne urządzenia o łącznej wartości 400.000 złotych. Pomogą one jeszcze lepiej i skuteczniej diagnozować oraz leczyć małych pacjentów.

Pierwszy do dziecięcego szpitala w Bielsku-Białej dotarł przenośny ultrasonograf, który zasilił bazę sprzętową Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Noworodków i Dzieci.

- Urządzenie będzie wspomagać lekarzy w przeprowadzaniu zaawansowanych procedur anestezjologicznych, takich jak: zakładanie wkłuć centralnych i tętniczych, wykonywanie znieczuleń regionalnych do zabiegów operacyjnych, szybka ocena u pacjentów z podejrzeniem odmy czy monitorowanie efektów leczenia u pacjentów z chorobami płuc. Badanie usg ma szczególne znaczenie u pacjentów pediatrycznych, w tym noworodków, u których uwidocznienie takich struktur, jak nerwy obwodowe czy naczynia jest znacznie trudniejsze niż u pacjentów dorosłych. Wykonywanie wyżej wymienionych procedur przy użyciu wysokiej klasy aparatu usg znacznie skraca czas samej procedury oraz ułatwia jej zrealizowanie - mówi specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Noworodków i Dzieci Szpitala Pediatrycznego lek. med. Anna Piasecka.

Na ten sam oddział trafił też zestaw do trudnej intubacji, który składa się z dwóch elementów. Jeden z nich to lekki i przenośny wideolaryngoskop wyposażony w kolorowy, dotykowy monitor o wysokiej rozdzielczości, który zapewnia doskonałą wizualizację dróg oddechowych. Wyraźny obraz na monitorze zwiększa bezpieczeństwo intubacji. Dodatkowo specjalny kształt łyżek laryngologicznych wideolaryngoskopu ułatwia intubację szczególnie trudnych przypadków. Drugi element zestawu do trudnej intubacji to giętki endoskop intubacyjny wyposażony w ruchomą końcówkę roboczą z kamerą i źródłem światła. Co ważne, podgrzewana optyka zapobiega parowaniu kamery. Urządzenie to może być zastosowane nie tylko w krytycznie trudnych przypadkach intubacji dotchawicznej, ale również wykorzystywane w diagnostyce i leczeniu - podawanie leków oraz służyć do usuwania ciał obcych, odsysania wydzieliny lub krwi z tchawicy i oskrzeli.

Trzeci zakup Szpitala Pediatrycznego będzie wykorzystywany na Oddziale Pediatrycznym oraz na Oddziale Niemowlęcym. To wysokiej klasy aparat MMS Ohmega R, który służy do przeprowadzania badań wielokanałowej, 24-godzinnej impedancji i pH-metrii przełyku. Badanie to pozwala ocenić zmiany pH w przełyku, zdiagnozować charakter refluksu oraz jego powiązania z występującymi u pacjenta objawami. Aparat umożliwi realizację procedur medycznych, które do tej pory w szpitalu nie były wykonywane.

Łączny koszt zakupu wymienionych urządzeń medycznych to 403.909 złotych. Ich nabycie przez Szpital Pediatryczny było możliwe dzięki finansowemu wsparciu Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej – 200.000 złotych, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego – 150.000 złotych oraz Fundacji Razem dla Dzieci – 40.000 złotych. Pozostała kwota - 13.909 złotych pochodziła ze środków własnych szpitala.

- Serdecznie dziękuję władzom powiatu bielskiego, władzom województwa śląskiego oraz Fundacji Razem dla Dzieci za udzielone nam wsparcie, które umożliwiło zakup nowoczesnych, wysokiej klasy urządzeń medycznych, jakie pozwolą personelowi naszego szpitala jeszcze lepiej diagnozować i leczyć naszych pacjentów - mówi dyrektor Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej Katarzyna Czauderna.

źródło: Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej