Kobiety Kobietom

Na zdjęciu Anna Wyszkoni i prowadzące konferencję fot. Emilia Klejmont / Wydział Prasowy UMBB

Fundacja Strefa Kobiet przedstawiła podczas specjalnej konferencji prasowej w Cavatina Hall 25 marca, bardzo bogaty program działań na ten rok w ramach 13. Regionalnego Kongresu Kobiet Podbeskidzia pod honorowym patronatem posłanki na Sejm RP Mirosławy Nykiel. W planach są koncerty, piknik, rajd, akcja przeciwko przemocy i konferencja naukowa oraz dzień piękności.

Kongres Kobiet Podbeskidzia jest organizowany po raz trzynasty, tym razem pod hasłem Kobiety Kobietom, co staje się zrozumiałe, gdy dokładnie przyjrzymy się programowi, bo prawie wszystkie wydarzenia organizują kobiety – przedsiębiorcze, zaradne, mądre i piękne.

- Te 13 lat to czas inspiracji, doświadczeń i przede wszystkim wspaniałych relacji, to pasjonujące historie kobiet - ważnych, niezłomnych, które dają wsparcie i które tego wsparcia potrzebują. Dlatego nasze działania koncentrujemy właśnie na kobietach, na dzieciach; walczymy o to, żeby prawo było respektowane, żeby kobiety miały dostęp do profilaktyki, do informacji. Walczymy też z przemocą, walczymy o dobro kobiet i dzieci, walczymy przeciwko przemocy rówieśniczej – mówiła, otwierając konferencję, prezeska fundacji Strefa Kobiet Angieszka Nowak. - Mobilizujemy panie z naszego regionu do aktywności szczególnej - politycznej, kulturalnej - i na przestrzeni lat dołączyło do nas ponad 20.000 kobiet.

Honorowa patronka i założycielka kongresu posłanka Mirosława Nykiel podkreślała, że to chyba jedyne kongresowe wydarzenie w Polsce, które trwa cały rok.

- Każda edycja jest wyjątkowa i piękna. Przez te wszystkie lata Bielsko-Biała i całe Podbeskidzie było razem, wspieraliśmy się. W Kongresie Kobiet Podbeskidzia wyjątkowe jest to, że trwa on cały rok – mówiła parlamentarzystka.

I to prawda, bo praktycznie nie ma miesiąca, w którym nie byłoby jakiegoś wydarzenia.

- Już 9 maja w Teatrze Polskim odbędzie się koncert Europa jest Kobietą z udziałem Ars Symphony Orchestra i wokalistek: Oli Nykiel, Marty Staniendy i Iwony Loranc w repertuarze Edith Piaf, Marleny Dietrich, Amy Winehouse i wielkich polskich artystek – zapowiedziała prowadząca konferencję aktorka Teatru Polskiego Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt.

Również w maju, bo 25 maja na terenach Bielsko-Bialskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji kongres zaplanował Roztańczony Piknik Rodzinny i warsztaty taneczne, huśtańce, konkursy, badania profilaktyczne; w planie jest też wyjście na Kozią Górkę z fundacją Polka Idolka dla wszystkich chętnych.

W czerwcu będzie poważnie. Dokładnie w połowie miesiąca odbędzie się przedsięwzięcie My koBBiety Podbeskidzia – Kobiety Kobietom. O tym, co to za inicjatywa, mówiła jej organizatorka - prezeska fundacji Beskidzka Inicjatywa Lokalna Ewa Sakowska, która zorganizowała grupę pomocową dla osób opiekujących się ludźmi w różnym wieku niezdolnymi do samodzielnej egzystencji.

- I o tym właśnie będzie My koBBiety Podbeskidzia. Myślę, że przedsięwzięcie zgromadzi wiele osób, nie tylko pań opiekunek, ale i panów – zakładała.

Będzie też coś dla ciała. 23 czerwca odbędzie się impreza Beauty Tyszkiewicz organizowane przez Bielską Wyższą Szkołę im. Józefa Tyszkiewicza.

- Beauty Tyszkiewicz to dzień radości, relaksu, piękna – oferujemy bowiem zabiegi specjalistyczne firm współpracujących z nami przy tym wydarzeniu, ale również naszych studentów kierunku kosmetologia pod kierunkiem nauczycieli akademickich. Będą to zabiegi relaksacyjne, pielęgnacyjne, specjalistyczne na twarz i ciało. Wszystkiemu będą towarzyszyć konsultacje z zakresu zdrowia – zapowiadała rektorka uczelni Ewa Madoń.

W lipcu i sierpniu w planach są zdjęcia do kolejnej odsłony projektu Koronacja autorstwa Beaty Bojdy. Osią pierwszej edycji była szczególna kolekcja projektantki składająca się z trzynastu stylizacji dla kobiet walczących z chorobami onkologicznymi. Jej bohaterki były koronowane jako królowe życia, które nie poddają się chorobie i z zapałem walczą o zdrowie. Koronacja budzi nadzieję poprzez afirmację życia i zdrowia. Wyjątkowe modelki zostały uwiecznione podczas sesji zdjęciowej - powstało 26 portretów i wystawa.

Działania fundacji Strefy Kobiet na tym polu wsparła podczas konferencji artystka i wokalistka Anna Wyszkoni, która sama zmagała się z chorobą nowotworową.

- Bardzo dziękuję za zaproszenie do projektu Koronacja – mówiła. - To jest projekt bardzo ważny, potrzebny i mnie samej bliski – byłam w podobnej sytuacji kilka lat temu. Przeszłam przez bardzo ciężkie chwile i teraz chcę inspirować inne kobiety, dodawać im sił i pokazać, że po tych trudnych momentach burzy wychodzi słońce – mówiła artystka, prezentując się w stroju przygotowanym przez Beatę Bojdę. – Koronacja zwraca uwagę na kilka aspektów - chcemy podkreślać, jak ważna jest profilaktyka w naszym życiu – że powinniśmy się badać; jak ważna jest pomoc psychologiczna i psychiatryczna dla kobiet już walczących z nowotworami. I jeszcze to, że kobiety w tym trudnym momencie życia potrafią być silne i piękne.

O początkach Koronacji wspomniała autorka przedsięwzięcia projektantka mody, kostiumografka Beata Bojda.

- Projekt na początku był przygotowany dla jednej osoby - dla mojej przyjaciółki, ale rozrósł się i rozrasta się nadal. Wykorzystując sztukę ludową, rękodzieło, chciałam pokazać, że kobiety, mimo że nie mają włosów, mimo że czasami są bardzo smutne i płaczą – pięknie wyglądają. Największym podziękowaniem dla mnie było to, że kiedy kończyłyśmy zdjęcia, one nie zdejmowały tych koron, chodziły w nich, piły kawę, herbatę, chciały być królowymi – mówiła artystka. – A teraz będzie druga edycja, trzymajcie państwo kciuki.

Ważnym punktem kongresu jest zawsze gala. Ta w tym roku odbędzie się 28 września pod hasłem Kobiety Kobietom w Cavatina Hall. Program poznamy później, natomiast już teraz wiadomo, że podczas wydarzenia z koncertem wystąpi właśnie Anna Wyszkoni.

W październiku organizatorzy kongresu zapowiadają akcję Zrób sobie przegląd – kobieta zdrowa, silna, pewna siebie. Szczegóły zdradziła Patrycja Wojtak z fundacji Polka Idolka.

- Będzie to rajd samochodowy dla kobiet. Nie zwykły rajd wyścigowy, tylko rajd, który będzie ściągał kobiety – zaczynamy przed bielskim Ratuszem, następnie przemieścimy się od atrakcji kulturalnych po sportowe czy murale i dojedziemy do CH Gemini Park, gdzie porozmawiamy o profilaktyce zdrowotnej – mówiła.

Listopad upłynie pod znakiem koloru pomarańczowego i walki z przemocą. Odbędzie się wtedy kolejna odsłona akcji Odważni BB-16 przeciwko przemocy, a wraz z nią konferencje, warsztaty, spektakle i marsz przeciwko przemocy.

- Naszym celem jest mówienie o przemocy, nagłośnianie jej i przeciwdziałanie. Akcja jest częścią Międzynarodowych Dni Przeciwko Przemocy - z tą różnicą, że nie będzie to 16 dni jak w ubiegłym roku, a cały miesiąc, stąd nazwa - pomarańczowy listopad – mówiła założycielka Vitall Clinic Centrum Medycznego Renata Polak-Chałupnik, organizatorka akcji.

W grudniu w planach jest konferencja o holistycznym obrazie Kobiety we współczesnej medycynie i akcje charytatywne na rzecz dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych.

- Prelegenci przedstawią swoje publikacje naukowe związane ze zdrowiem i z profilaktyką onkologiczną. Będą to przedstawiciele Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i nauczyciele Bielskiej Wyższej Szkoły im. Józefa Tyszkiewicza oraz studenci – zapowiedziała rektorka Tyszkiewicza Ewa Madoń.

Konferencję podsumował prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

- We współpracy z kongresem osiągnęliśmy ten efekt, że kobiety - mam nadzieję - czują się dobrze w Bielsku-Białej i naszym regionie. I to jest najpiękniejsze. A jednocześnie kongres wyzwolił wiele różnych przedsięwzięć, energii, projektów, o których tu mówimy. Myślę, że kilku moich kolegów prezydentów może mi zazdrościć, bo sam sobie czasami tego zazdroszczę. W zasadzie, jak my, faceci, nie będziemy wam przeszkadzać, to wy wszystko zrobicie – mówił do pań włodarz miasta.

Emilia Klejmont

Na zdjęciu prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski i prowadzące konferencję na scenie