Karetki pojechały na wschód

Na zdjęciu karetka na Ukrainie, przed pojazdem ratownicy medyczni fot. z materiałów Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej

Była prośba Ministerstwa Zdrowia i Związku Pracodawców Ratownictwa Medycznego Samodzielnych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej, jest odpowiedź. Bielskie Pogotowie Ratunkowe nieodpłatnie przekazało dwie używane karetki na Ukrainę, która walczy z rosyjskim najeźdźcą. Zgodę na przekazanie wyraził Zarząd Powiatu Bielskiego, a oba ambulanse, wypełnione po brzegi darami już dotarły na wschód.

Pojazdy trafiły do szpitali w Kicmaniu w powiecie partnerskim powiatu bielskiego oraz do obwodu tarnopolskiego. W tym drugim przypadku, z powodu wojny wojsko skonfiskowało karetki placówce.

Przekazane pojazdy zostały wycofane z systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, bo ze względu na stan techniczny nie spełniają wymogów kontraktowania Narodowego Funduszu Zdrowia. Dyrektor Bielskiego Pogotowia Ratunkowego Wojciech Waligóra zapewnia, że przekazanie pojazdów nie utrudni ani nie ograniczy działalności pogotowia.

Pierwszy ambulans trafił do Wielospecjalistycznego Szpitala Intensywnej Terapii w Kicmaniu w powiecie czerniowieckim na południowym zachodzie Ukrainy. Na granicę nie pojechał pusty. Jak mówi ratownik medyczny z BPR Stefan Urbańczyk, który po raz kolejny pojechał z pomocą na polsko-ukraińską granicę, pojazd był wypełniony środkami opatrunkowymi i apteczkami. M.in. opatrunkami hemostatycznymi, które służą do hamowania dużych, zagrażających życiu krwotoków. Przekazane na Ukrainę dary nie pochodziły z magazynu bielskiego pogotowia.

– To pomoc od firm, przedsiębiorców i mieszkańców naszego regionu, a także z Niemiec – mówi Stefan Urbańczyk.

Drugi pojazd, załadowany m.in. dzięki wsparciu jednej z niemieckich klinik, został właśnie przekazany pracownikom szpitala pod Tarnopolem, na wschód od Lwowa.

Natomiast trzecim używanym ambulansem bielskie pogotowie wspomogło oddział rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Bielsku-Białej, który prowadzi m.in. działalność charytatywną. To także pojazd wycofany z systemu.

źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

oprac. ek

Na zdjęciu karetka z otwartymi drzwiami z tyłu, w środku dary
fot. z materiałów Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej