Dzieci i młodzież reagują na hejt

Wystawa ZaJaki w Galerii Sfera fot. Galeria Sfera

Każdego dnia dzieci i nastolatkowie mierzą się z hejtem – zarówno w Internecie, jak i realnym życiu. Aby zwrócić uwagę na przemoc rówieśniczą, w ramach projektu ZaJaki.pl odbył się konkurs Reaguj na hejt! Prace uczestników prezentujące sposoby reagowania oraz przeciwdziałania zastraszaniu, dręczeniu i cyberbullyingowi są prezentowane na wystawie w Galerii Sfera, która jest partnerem wydarzenia.

- Od wielu lat angażujemy się w akcje skierowane do lokalnej społeczności. Ta jednak ma dla nas szczególne znaczenie. Głęboko wierzę, że wystawa w Galerii Sfera zwiększy świadomość mieszkańców Bielska-Białej na temat agresji, hejtu i cyberbullyingu, a także pokaże, że nie możemy odwracać wzroku, gdy jesteśmy świadkami przemocy – mówi marketing manager Galerii Sfera Dagmara Gąsiorek.

Prace, które pojawiły się na wystawie, zostały stworzone w ramach konkursu Reaguj na hejt! W wydarzeniu mogli wziąć udział uczniowie bielskich szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, placówek wsparcia dziennego oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych zgłoszonych do projektu ZaJaki.pl. Zadaniem uczestników było stworzenie filmu lub plakatu poruszającego problematykę profilaktyki agresji i przemocy. Do organizatorów wpłynęło łącznie 138 zgłoszeń, w tym 116 plakatów i 22 filmy.

- Temat konkursu to odpowiedź na poważny i często występujący problem biernej postawy wobec przemocy rówieśniczej. Bardzo się cieszę, że tak wielu młodych i zdolnych artystów zdecydowało się podzielić swoimi pomysłami na to, jak reagować w trudnych sytuacjach i im przeciwdziałać. Mimo że pula nagród była ograniczona, wszyscy uczestnicy konkursu powinni czuć się wygrani, ponieważ dostrzegają problem i szukają sposobów jego rozwiązania – wyjaśnia Ewa Swatek - naczelniczka Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, odpowiedzialnego za projekt ZaJaki.pl.

ZaJaki.pl to projekt edukacyjny przygotowany przez Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, Grupę Kęty i Fundację Biegniemy z Mają. Inicjatywa ma na celu zwrócenie uwagi na problem przemocy rówieśniczej oraz hejtu, których konsekwencją może być pogorszenie kondycji psychicznej dzieci i młodzieży oraz myśli i próby samobójcze.

W ramach projektu organizowane są różnorodne akcje promujące tolerancję i wrażliwość na drugą osobę, a także wspierające osoby, które doświadczyły przemocy. Są to m.in. zajęcia dla dzieci i młodzieży z zakresu pracy nad wzmacnianiem poczucia własnej wartości, samoakceptacji i profilaktyki przemocy rówieśniczej. Do tej pory wzięło w nich udział ponad 20.000 uczniów z bielskich szkół.

Partnerem wystawy Reaguj na hejt! jest Galeria Sfera. Prace wyróżnione podczas konkursu można zobaczyć w Galerii I do 30 listopada. Organizatorzy zapraszają do obejrzenia wystawy wszystkich mieszkańców Bielska-Białej, zwłaszcza dzieci, młodzież i rodziców chcących poznać mechanizmy bullyingu i cyberbullyingu oraz sposoby ich zwalczania.

źródło: Galeria Sfera

oprac. ek