Centrum zdrowia psychicznego

W Bielsku-Białej przy ul. Zygmunta Krasińskiego 28 powstaje centrum zdrowia psychicznego W Bielsku-Białej przy ul. Zygmunta Krasińskiego 28 powstaje centrum zdrowia psychicznego, fot. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

W Bielsku-Białej przy ul. Zygmunta Krasińskiego 28 powstaje centrum zdrowia psychicznego. Modernizacja neobarokowej willi odbywa się pod okiem konserwatora zabytków. W budynku trwa właśnie montaż windy. Adaptacja obiektu przeznaczonego na działalność medyczną będzie kosztowała około 9 mln zł.

W budynku z 1890 roku ostatnio mieściła się siedziba Beskidzkiej Izby Lekarskiej. Kiedy willa opustoszała, samorząd Bielska-Białej przekazał ją powiatowi bielskiemu na potrzeby świadczenia usług z zakresu zdrowia psychicznego. Inwestycję realizuje Bielskie Centrum Psychiatryczne – Olszówka w ramach pilotażu Ministerstwa Zdrowia. Jego celem jest stworzenie warunków do leczenia pacjenta w jego najbliższym otoczeniu. Chodzi o to, by mieszkaniec miał blisko do pomocy specjalisty, a ewentualna usługa była mu udzielna także w jego domu.

- Planujemy utworzenie poradni zdrowia psychicznego i oddziału dziennego, a także umieszczenie tu oddziału środowiskowego zajmującego się koordynacją wizyt domowych – mówi dyrektor Bielskiego Centrum Psychiatrycznego – Olszówka Sabina Nowak.

- Cieszę się, że ruszyliśmy z modernizacją tego obiektu. Plan jest taki, aby podobne miejsce – centrum zdrowia psychicznego - stworzyć w przyszłości także w Czechowicach-Dziedzicach – mówi starosta bielski Andrzej Płonka.

Przebudowa polega na dostosowaniu pomieszczeń do potrzeb pacjentów i personelu, powstaną także szatnie, magazyny i inne niezbędne pomieszczenia do prawidłowego funkcjonowania centrum. W ramach inwestycji w budynku pojawiła się winda, odnowiona zostanie elewacja. W środku roboty obejmą wymianę instalacji, drzwi i okien oraz oświetlenia. Zostaną m.in. sztukateria sufitowa, parkiety i posadzki. Na windę szpital pozyskał dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w wysokości nieco ponad 350.000 złotych.

Wykonawca robót ma czas do końca 2024 roku. Organem prowadzącym dla Bielskiego Centrum Psychiatrii – Olszówka jest Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej.

źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej