Apteczka na szlaku

Apteczka powieszona na zewnątrz górskiej chaty fot. Anna Guzik, Apteczka na Szlaku

Jest ich już 45, a może być jeszcze więcej. O czym mowa? O inicjatywie Apteczka na szlaku. To społeczny projekt rozwojowy, za którym stoją ratownik górniczy Daniel Wojnar i długodystansowiec Marek Benesz. Wspiera ich grupa przyjaciół, dzięki którym realizacja projektu jest w ogóle możliwa. Teraz zwracają się z prośbą o wsparcie do szerszego grona osób.

Pomysł polega na zaopatrzeniu jak największej liczby punktów na trasach, którymi poruszają się turyści, w wyposażone apteczki. Pierwszy etap, który obecnie realizują, zakłada wyposażenie wszystkich pasm Beskidów: Bieszczadów, Beskidu Niskiego, Beskidu Sądeckiego, Gorców, Pogórza Orawsko-Jordanowskiego, Beskidu Żywieckiego, Beskidu Śląskiego, Beskidu Małego, Beskidu Wyspowego i Beskidu Makowskiego.

Lokalizacja zamontowanych już apteczek jest widoczna pod linkiem: https://mapa.apteczkanaszlaku.pl/.

W przyszłości Apteczka na szlaku planuje montaż skrzynek w pozostałych pasmach gór Polski.

Ale co za tym idzie, poszukuje osób/podmiotów gospodarczych, dla których szerzenie bezpieczeństwa na szlakach jest istotną częścią górskich wędrówek. Każda forma pomocy jest ważna i pomoże w rozwijaniu statutowej działalności. Na tą chwilę są na etapie oczekiwania na wpis KRS jako fundacja, który otrzymają niebawem. W apteczce znajdują się: koce ratunkowe, maseczki do sztucznego oddychania, plastry na odciski, kompresy żelowe, opaski elastyczne i plastry - zestaw turystyczny.
Inicjatywa pracuje również nad projektem apteczek wykonanych ze stali nierdzewnej.

Apteczka na szlaku działa w porozumieniu z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym, Górskich Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym oraz Lasami Państwowymi*. Więcej informacji pod adresem e-mail: piotr.szostak@apteczkanaszlaku.pl i na stronie internetowej: https://apteczkanaszlaku.pl/.

ek

* organizatorzy akcji poinformowali nas, że nie mają jeszcze podpisanych wiążących umów z powyższymi instytucjami